رئیس‌جمهور منتخب کلمبیا وعده 'اتحاد' داد

جشن پیروزی ایبان دوکه بین خانواده و هوادارانش در بوگوتا حق نشر عکس AFP
Image caption جشن پیروزی ایبان دوکه بین خانواده و هوادارانش در بوگوتا

ایبان دوکه مارکس، چهره نوظهور محافظه‌کاران، بعد از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری کلمبیا وعده داده است که می‌خواهد کشورش را 'متحد' کند.

رقابت‌های انتخاباتی اخیر در کلمبیا برای رای‌گیری روز یک‌شنبه اختلاف‌های فراوانی را بارز کرد و حالا آقای دوک می‌گوید می‌خواهد این شکاف‌ها را ترمیم کند.

ولی او در عین حال گفت که می‌خواهد شاهد تغییراتی در توافق صلح تاریخی ولی بحث‌برانگیز با شورشی‌های فارک باشد.

ایبان دوکه رقیبش از جناح چپ، گوستاوو پترو، را با ۱۲ درصد برتری در میزان آرا شکست داد.

او ۵۴ درصد آرای دور دوم انتخابات در روز یک‌شنبه را برد.

این نامزد ۴۱ساله حزب مرکز دموکراتیک، که خیلی‌ها آن را یک حزب راست‌گرا می‌دانند، می‌گوید توافق صلح با فارک را بازبینی می‌کند.

این توافق که دو سال پیش تحسین و امیدواری خیلی‌ها را بر انگیخت، به شورشی‌های فارک تضمین داده است که در کنگره کلمبیا کرسی داشته باشند و اجازه داشته باشند با نتیجه انتخابات مخالفت کنند.

برنده انتخابات ریاست‌جمهوری کلمبیا می‌گوید برای جرایمی که شورشی‌ها متهم اند در جریان پنج دهه نزاع خونین با دولت مرتکب شده‌اند، مجازات‌های سخت‌تری اعمال می‌کند.

او با وجود تاکید بر این وعده‌های دوره تبلیغات انتخاباتی، در جمع حامیان خوشحالش گفت: "من با عشق دولت‌داری می‌کنم؛ نه با نفرت."

ایبان دوکه به عنوان گزینه مطلوب برای بخش اقتصادی کلمبیا به شمار می‌رفت چون او حامی کاهش مالیات، افزایش سرمایه‌گذاری و کوچک‌کردن دولت است.

هم‌پای او در این انتخابات، مارتا لوسیا رامیرس، حالا نخستین زنی می‌شود که در تاریخ کلمبیا به معاون اول رئیس‌جمهوری رسیده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption گوستاو پترو که رقابت را به ایبان دوک وا گذاشت، قبلا شهردار پایتخت بوده و قبل‌تر عضو گروه شورشی ام-۱۹ بوده است.

پیروزی بدبینی به چپ‌ها

کیتی واتسون، خبرنگار بی‌بی‌سی در آمریکای لاتین، می‌گوید همین که در کلمبیای معمولا محافظه‌کار اصلا یک نامزد چپ‌گرا به دور دوم انتخابات رسید، خودش بی‌سابقه است.

کیتی واتسون که برای پوشش این انتخابات به بوگوتا، پایتخت کلمبیا، سفر کرده می‌گوید توافق صلح با شورشی‌های فارک قرار بود چپ‌گراها را در صحنه سیاسی این کشور پذیرفتنی‌تر کند و فارغ از خشونت‌های سال‌های گذشته. ولی در نهایت هراس از چپ پیروز شد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، ولی حالا با وعده انتخاباتی آقای دوکه برای تغییر توافق صلح با شورشی‌های فارک، ابهام زیادی وجود دارد که این بر چشم‌انداز بلندمدت صلح در کلمبیا چه تاثیری می‌گذارد.

رای‌دهندگان کلمبیایی با دو گزینه خیلی متضاد روبه‌رو بودند: یک طرف ایبان دوکه که علیه توافق صلح با شورشی‌های چپ شعرا می‌داد؛ و طرف دیگر هم گوستاوو پترو که خودش قبلی چریک بوده است.

کارزار آقای پترو شامل وعده‌هایی برای ساختن جامعه‌ای برابر و تضمین دست‌رسی مردم به بهداشت و آموزش بود.

او هم‌چنین وعده داده بود با طبقه حاکم سیاسی در بیافتد و با اصلاحات ارضی، زمین را بین فقرا بازتویع کند.

ولی او که شهردار سابق پایتخت هم بوده و از توافق صلح با شورشی‌های فارک حمایت می‌کرد، عصر روز یک‌شنبه و بعد از رای‌گیری، نتیجه انتخابات را پذیرفت.

او در توییتر به شمار کسانی که به‌اش رای داده بودند اشاره کرد و نوشت: "هشت میلیون کلمبیایی آزاده امروز موضعشان را اعلام کردند. شکستی در کار نیست. فعلا دولت دست ما نخواهد بود."

موضوعات مرتبط