اتحادیه اروپا از جمعه برای برخی واردات از آمریکا تعرفه می‌گذارد

کالاهای آمریکایی که اتحادیه اروپا هدف گرفته، هم جنبه نمادین دارد و هم جنبه سیاسی. حق نشر عکس Devaki Knowles
Image caption کالاهای آمریکایی که اتحادیه اروپا هدف گرفته، هم جنبه نمادین دارد و هم جنبه سیاسی.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفته است که این اتحادیه از روز جمعه این هفته برای برخی واردات از آمریکا تعرفه‌های سنگینی می‌گذارد.

این اقدام به تلافی تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکاست که تعرفه‌های کلان بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا اعمال کرده است.

سسیلیا مالمستروم، رئیس امور تجاری اتحادیه اروپا، اعلام کرده است که لباس‌های جین، موتورسیکلت و ویسکی آمریکایی از جمله کالاهایی است که اتحادیه اروپا برایشان تعرفه می‌گذارد.

با این حال او گفته است که این اتحادیه "نمی‌خواسته در این موقعیت قرار بگیرد."

خانم مالمستروم گفت: "تصمیم یک‌جانبه و ناموجه ایالات متحده برای تحمیل تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم بر اروپا، به این معنی است که گزینه دیگری هم برای ما باقی نمانده است."

اتحادیه اروپا در ماه مارس و وقتی که آقای ترامپ از تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم حرف زد، فهرستی از این محصولات آمریکایی را آماده کرد که برای تلافی روی آنها تعرفه بگذارد.

کالاهای آمریکایی که مشمول این اقدام متقابل اروپا می‌شوند، معادل ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو (۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار) هستند. میزان صادرات اتحادیه اروپا به ایالات متحده که حالا مشمول تعرفه‌های جدید آمریکا شده‌اند، معادل ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو (۷میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار) هستند.

این یعنی تلافی اتحادیه اروپا فعلا کمتر از نصف اقدامی است که آمریکا کرده است.

رئیس امور تجاری اتحادیه اروپا این واکنش را متناسب و هم‌سو با قواعد سازمان تجارت جهانی توصیف کرده است.

اتحادیه اروپا و کشورهای عمده این بلوک، هم‌پیمان دیرینه آمریکا هستند. تعرفه‌هایی که آمریکا اخیرا گذاشته، شامل هم‌پیمان‌های دیگری از جمله کانادا و مکزیک هم شده است.

میوه کرنبری، آب پرتقال، ذرت شیرین، کره بادام‌زمینی و برخی دیگر کالاها هم هدف تعرفه‌های اروپا قرار گرفته‌اند.

این تصمیم اتحادیه اروپا در میان نزاع‌های تجاری دیگر بین آمریکا و شرکای تجاری عمده‌اش اعلام شده است.

روز سه‌شنبه آقای ترامپ تهدید کرد که بر ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی تعرفه می‌گذارد. او پیش‌تر دستور داده بر ۵۰ میلیارد دلار از واردات آمریکا از چین، تعرفه اعمال شود.

رئیس‌جمهور آمریکا گفته است اگر چین "حاضر نشود شیوه‌هایش را عوض کند"، بر این مقدار از کالاهای چینی وارداتی ۱۰ درصد تعرفه می‌گذارد.

چین هم در مقابل آمریکا را به "باج‌گیری" متهم کرده و گفته است "قاطعانه می‌جنگد." به این ترتیب بیم درگرفتن جنگ تجاری باز هم بالا گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یک کارگر در فولادسازی آلمان - اتحادیه اروپا تعرفه‌های جدید آمریکا بر فولاد و آلومینیوم را 'دل‌سردکننده' خوانده است.

کالاهای آمریکایی که اتحادیه اروپا برای تلافی هدف گرفته است، جنبه‌های سیاسی هم دارند. ویسکی بوربن محصول عمده‌ای در ایالت کنتاکی است که میچ مک‌کانل، رئیس اکثریت جمهوری‌خواه در سنا، سناتور آن ایالت است.

آب پرتقال هم از صادرات عمده ایالت فلوریداست؛ ایالتی که در انتخابات آمریکا نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

در همین حال اقتصاددانان هشدار داده‌اند که تعرفه‌های آمریکا بر واردات فلزان می‌تواند با گران‌ترکردن قیمت نهایی فلزات برای مصرف‌کنندگان داخل آمریکا، چرخه تامین مواد اولیه را برای آنها مختل کند و حتی بر اقتصاد خانوار هم تاثیر منفی بگذارد.

هفته گذشته صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که سیاست‌های حمایتی دولت ترامپ احتمالا به اقتصادی آمریکا ضربه می‌زند و نظام تجارت جهانی را هم تضعیف می‌کند.

کریستین لاگارد، رئیس این نهاد، گفت که یک جنگ تجاری به "ضرر هر دو طرف" تمام می‌شود و تاثیر "جدی"ای می‌گذارد.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده، این نگرانی‌ها را درباره افزایش هزینه برای آمریکایی‌ها رد کرده و گفته است که تبعات این تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا، جزئی خواهد بود.

او روز چهارشنبه در یک جلسه استماع در کنگره آمریکا، افزایش قیمت فولاد را به گردن "اقدامات احتکاری" انداخت و گفت که وزارت‌خانه‌اش درباره "سودجویی‌های نامشروع" تحقیق خواهد کرد.

در ماه مارس دونالد ترامپ تهدید کرده بود که اگر اتحادیه اروپا بخواهد تعرفه‌های آمریکا را تلافی کند، می‌تواند تعرفه‌های بیشتری علیه این بلوک وضع کند.