قربانیان مهاجران غیرقانونی مهمان کاخ سفید شدند

کاخ سفید میزبان خانواده‌هایی بود که می‌گویند اعضای خانواده‌شان به دست مهاجران غیرقانونی کشته شده‌اند. حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption کاخ سفید میزبان خانواده‌هایی بود که می‌گویند اعضای خانواده‌شان به دست مهاجران غیرقانونی کشته شده‌اند.

همزمان با افزایش انتقادها از سیاست دولت آمریکا در جدا کردن کودکان از والدینشان، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا میزبان بستگان افرادی بوده که به دست مهاجران غیرقانونی کشته شده‌اند.

رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید به این عده که به "خانواده فرشتگان" موسوم شده‌اند گفت: "جگرگوشه‌های شما بیهوده جان ندادند."

سیاست مهاجرتی آمریکا که به جدایی بیش از ۲۰۰۰ کودک مهاجر از والدینشان منجر شده است موج محکومیت بین‌المللی را برای رییس جمهوری این کشور به دنبال داشته است.

آقای ترامپ نهایتا در برابر فشارها تسلیم شد و بخشی از سیاست خود را متوقف کرد.

او روز چهارشنبه با امضای فرمانی دستور داد جدایی کودکان از والدینی که به غیرقانونی وارد خاک آمریکا می‌شوند متوقف شود.

سیاست " بدون مدارا" در دولت آقای ترامپ در پی تعقیب کیفری مهاجران غیرقانونی و زندانی کردن آنهاست. از آنجا که دولت نمی‌تواند کودکان را همراه والدین زندانی کند آنها را در عوض به مراکز جداگانه‌ای می‌فرستد.

رییس جمهوری آمریکا چه گفت؟

آقای ترامپ در معرفی بستگان "خانواده فرشتگان" در کاخ سفید گفت: اینها شهروندان آمریکایی هستند که برای همیشه از جگرگوشه‌هایشان جدا شده‌اند. شرایطی بدتر از این را نمی‌توانم تصور کنم اما ما قول می‌دهیم که با قاطعیت و قدرت عمل کنیم."

رییس جمهوری آمریکا افزود: تازمانی که مرزهایمان امن نشود، شهروندانمان ایمن نباشند و به بحران مهاجرت برای همیشه پایان ندهیم از پا نمی‌ایستیم.

لارا ویلکرسون که پسرش در سال ۲۰۱۰ به دست یک مهاجر غیرقانونی کشته شده بود به حاضران در کاخ سفید گفت هیچ کدام از فرزندان ما ۱۰ دقیقه هم برای خداحافظی کردن با ما فرصت نداشتند. ما بخت این را نداشتیم که فقط برای ۵ روز از آنها جدا شویم. ما برای همیشه جدا شدیم."

"کودکان در قفس"

از ماه می که سیاست "بدون مدارا" در آمریکا آغاز شد نزدیک به ۲۳۰۰ کودک از خانواده‌هایشان در لب مرز آمریکا جدا شده‌اند و به بازداشتگاه‌هایی اعزام شده‌اند که تحت نظر وزارت بهداشت و خدمات اجتماعی اداره می‌شود.

برخی از این مراکز از جمله سه مرکز در تگزاس از کودکان زیر ۵ سال نگهداری می‌کنند.

وزارت امنیت داخلی آمریکا می‌گوید از آن زمان ۵۰۰ کودک به خانواده‌هایشان دوباره ملحق شده‌اند اما مشخص نیست سرنوشت باقی کودکان چه می‌شود.

انتشار تصاویر منتشر شده از کودکان در قفس‌های مشبک و صدای گریه کودکانی که والدینشان را می‌خواهند اعتراضات به سیاست دولت را به اوج رساند و محکومیت رهبران جهان و سازمان‌های بین‌المللی را به دنبال داشت.

جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا این هفته تلاش کردند برای یک لایحه مهاجرتی که به بحران مهاجرت فعلی پایان بدهد رای کافی جمع کنند اما رای گیری نهایتا به هفته آینده محول شد.

اوایل روز جمعه رییس جمهوری آمریکا در حساب توییتری خود نوشت بهتر است جمهوری‌خواهان وقت خود را هدر ندهند و رای گیری را به بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر محول کنند که سناتورها و نمایندگان بیشتری از این حزب در کنگره حاضر خواهند بود.

موضوعات مرتبط