بحران مهاجرت اروپا: انتقاد ایتالیا به مالت بابت نپذیرفتن کشتی پناه‌جویان

این دو کشتی که ایتالیا گفته می‌خواهد توقیف کند، به ان‌جی‌او 'ماموریت نجات' تعلق دارند. حق نشر عکس EPA
Image caption این دو کشتی که ایتالیا گفته می‌خواهد توقیف کند، به ان‌جی‌او 'ماموریت نجات' تعلق دارند.

ایتالیا به مالت انتقاد کرده که چرا یک کشتی حامل پناه‌جویان را نپذیرفته است.

دانیلو تونینلی، وزیر ترابری ایتالیا، عکسی از یک ایمیل نیروهای نظامی مالت را منتشر کرده که در آن آمده است این کشتی مهاجران "هیچ مشکلی ابراز نکرده بوده است."

آقای تونینلی این تصمیم مالت را "غیرانسانی" و "بی‌معنی" خوانده است.

کشتی لایف‌لاین [طناب نجات]، که بیش از ۲۲۶ پناه‌جوی نجات‌یافته از آب‌های نزدیک سواحل لیبی سوار آن بودند، یکی از دو کشتی‌ای است که سازمان مردم‌نهاد آلمانی "ماموریت نجات" اداره می‌کند و ایتالیا وعده داده است که آنها را توقیف می‌کند.

این ان‌جی‌او متهم است که "به‌طور غیرقانونی" با پرچم هلند تردد می‌کند.

دولت جدید ایتالیا که راست‌گراست، موضع سرسخت‌تری در قبال کشتی‌های نجات گرفته است. این کشتی‌ها شمار بزرگی از پناه‌جویان را به ایتالیا می‌آورد که معمولا نزدیک‌ترین بندر برای کسانی است که از آب‌های سواحل لیبی نجات داده شده‌اند.

وزیر ترابری ایتالیا قبلا گفته بود این کشتی با سوارکردن پناه‌جویان، قانون را نقض کرده است چون گارد ساحلی لیبی قبلش وارد عمل شده بود تا این پناه‌جویان را از آب نجات دهد.

او گفته است ایتالیا هر دو کشتی این سازمان نجات پناه‌جویان را توقیف خواهد کرد تا وقتی که وضعیت حقوقی آنها معلوم شود.

متئو سالوینی، وزیر کشور در دولت جدید ایتالیا، ابتدا در یک نوشته در فیس‌بوک گفته بود از آن‌جا که گفته شده این دو کشتی با پرچم هلند در حرکت اند، پس باید به هلند بروند و نباید در ایتالیا لنگر اندازند.

بحث‌هایی در این باره وجود دارد که آیا این کشتی‌ها تحت پوشش هلند هستند یا نه. نمایندگی هلند در اتحادیه اروپا در یک توییت گفته است که این کشتی‌ها نه در هلند ثبت شده‌اند و نه با پرچم هلند تردد می‌کنند.

با این حال سازمان مردم‌نهاد "ماموریت نجات" عکسی توییت کرد که به گفته آنها از سند ثبت کشتی است و گفت که این ثابت می‌کند کشتی زیر پرچم هلند است.

اکسل استیر، از بنیان‌گذاران این سمن، اتهام قانون‌شکنی را رد کرده و از اقدامات سازمانش دفاع کرده است: "در این وضعیت، نمی‌توان منتظر شد. اگر کسانی دارند غرق می‌شوند، باید نجاتشان داد. نمی‌شود صبر کرد تا کسی یک بندر به شما بدهد. باید فوری عمل کرد."

بعد از بر سر کار آمدن دولت تازه محبوب در ایتالیا، بحران نجات مهاجران تشدید شده است. این دولت به‌تازگی حاضر نشد یک کشتی نجات درهم‌شکسته که حامل ۶۳۰ پناه‌جو بود را بپذیرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption دولت ایتالیا می‌خواهد نیم میلیون پناه‌جوی بدون‌مدرک را اخراج کند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، گفته دولت ایتالیا "بی‌مسئولیت" است که به آن کشتی اجازه نداد پهلو بگیرد.

بعد از آن او در روز سه‌شنبه بدون اشاره مستقیم به ایتالیا، از "جذام" احساسات ضد اتحادیه اروپا بین "دوستان و همسایگان" انتقاد کرد.

آقای سالوینی هم در پاسخ به رئیس‌جمهور فرانسه تاخت.

این وزیر کشور در دولت جدید ایتالیا گفت: "ما شاید پوپولیست‌های جذامی باشیم ولی من از کسانی درس خواهم گرفت که بندرهای خودشان را باز کنند. هزاران پناه‌جو را بپذیرید؛ آن‌وقت می‌توانیم با هم حرف بزنیم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بحران مهاجرت به اختلاف‌ها میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دامن زده است.

روز یک‌شنبه مقامات ۱۰ کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار می‌کنند تا درباره شیوه بندآوردن جریان پناه‌جویان به سوی این اتحادیه بحث کنند.

دولت ایتالیا گفته است هیچ برنامه‌ای را که از طرف اتحادیه اروپا باشد تایید نمی‌کند مگر آن‌که به ایتالیا اولویت بدهد.

در همین حال لهستان، جمهوری چک، اسلواکی و مجارستان می‌گویند این مذاکرات را تحریم کرده‌اند.

دولت ایتالیا می‌خواهد نیم میلیون پناه‌جوی بدون‌مدرک را اخراج کند. خیلی از آنها در مراکزی نگه‌داری می‌شوند که کثیف و ویران است. ظرف چهار سال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار نفر از لیبی خودشان را به ایتالیا رسانده‌اند.