استقبال یونان از توافق 'تاریخی' بر سر طرح تسویه بدهی به اروپا

پرچم اتحادیه اروپا و یونان حق نشر عکس EPA

حوزه یورو با طرحی که مدت‌هاست منتظر بوده، موافقت کرده است. یونان از تصویب این توافق استقبال کرده است.

بر اساس این طرح نوبت بازپرداخت بدهی‌های یونان عقب انداخته می‌شود.

این توافق به یونان فرصت بیشتری می‌دهد که وام‌هایش به ارزش ۹۷ میلیارد یورو را پرداخت کند. این طرح هم‌چنین دوره بخشودگی را که در آن یونان بهره‌ای بابت این وام‌ها نمی‌پردازد یا بهره خیلی کمی می‌پردازد، تمدید می‌کند.

یوکلید ساکالوتوس، وزیر دارایی یونان، گفته است تصویب این طرح نشان می‌دهد فصل تازه‌ای برای این کشور در پیش است.

پیر مسکوویچی، رئیس امور اقتصادی اتحادیه اروپا، گفته است این توافق یعنی "بحران یونان همین‌جا تمام می‌شود".

طبق این توافق، دولت‌های حوزه یورو هم‌چنین به یونان یک وام نقدی دیگر به ارزش ۱۵ میلیارد دلار می‌دهند تا کمک کند هزینه‌های دولت را بدهد.

طرح کنونی کمک به یونان در ماه اوت به پایان می‌رسید.

این کشور از سال ۲۰۱۰، زمانی که در نتیجه کسری بودجه عظیمش اعتماد بازارهای مالی را از دست داد، سه نوبت از کشورهای منطقه یورو برای بازپرداخت بدهی‌هایش مهلت گرفته است.

بحران مالی متعاقب آن به این بحث منجر شد که آیا یونان در منطقه یورو باقی می‌ماند یا نه. که خود این سوال هم به تردیدهایی درباره ادامه وجود منطقه یورو و پول مشترک دامن زد.

در ازای این مساعدت‌ها، یونان هم باید مجموعه‌ای از اصلاحات اقتصادی دشوار را اجرایی می‌کرد. در نتیجه بحران مالی، اقتصاد این کشور تحلیل رفت و بیکاری خیلی بیشتر شد.

در این مدت اقتصاد یونان ثبات پیدا کرده است ولی هم‌چنان در پرداخت قسط‌هایش سر وقت مشکل دارد. بدهی‌های انباشته یونان تقریبا معادل ۱۸۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی، جی‌دی‌پی این کشور است.

یوکلید ساکالوتوس، وزیر دارایی یونان، بعد از توافق منطقه یورو با این آخرین طرح معافیت‌ها، گفت به نظرش این "پایان بحران یونان است".

او گفت: "فکر می‌کنم یونان دارد فصل تازه‌ای را آغاز می‌کند. فکر می‌کنم همه اجزای ساختمان فراهم اند تا با اطمینان خاطر از این‌که می‌توانیم به بازارها دست‌رسی داشته باشیم، که می‌توانیم راه‌برد توسعه خودمان را اجرا کنیم، و دستورکار را از یک برنامه ریاضتی به یک برنامه رشدمحور تغییر دهیم، از این مرحله بگذریم."

آقای ساکالوتوس گفته است: "به همین دلیل فکر می‌کنم همان‌طور که گفته شده، این یک لحظه تاریخی است؛ یک لحظه خطیر."

صندوق بین‌المللی پول، که در این طرح سوم مساعده به یونان مشارکت نداشته، از این توافق استقبال کرده ولی درباره آینده بلندمدت ابراز نگرانی کرده است.

کریستین لاگارد، مدیرکل این نهاد، گفته است: "در تحلیل میان‌مدت، تردیدی در ذهن ما نیست که یونان می‌تواند دوباره به بازارها دست‌رسی داشته باشد. ولی درباره بلندمدت، ما نگرانی‌هایی داریم".