انتقاد ترامپ از رستورانی که سخنگوی کاخ سفید را بیرون کرد

حق نشر عکس Google
Image caption صاحب رستوران می گوید که چند کارگرش همجنسگرا هستند و می‌دانستند که خانم سندرز از مواضع دونالد ترامپ مانند منع‌کردن هم‌جنسگرایان از حضور در ارتش آمریکا، دفاع کرده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از رستورانی که سخنگوی کاخ سفید و خانواده اش را نپذیرفته به شدت انتقاد کرده است.

صاحب یک رستوران رد هن (مرغ سرخ) در شهر لکسینگتون ایالت ویرجینیا جمعه گذشته در اعتراض به سیاست های دولت آقای ترامپ از سارا هاکبی سندرز و خانواده اش خواست که رستوران را ترک کنند. استفانی ویکینسون در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست گفت که معتقد است خانم سندرز برای یک دولت "بی رحم و غیراخلاقی" کار می کند.

این اقدام در شبکه های اجتماعی با واکنش های گسترده ای مواجه شده است؛ طرفداران و مخالفان آقای ترامپ در سایت "یلپ" - که دیدگاه‌های مردم در مورد کسب و کارهای محلی مانند رستوران‌ها را در اختیار کاربران دیگر قرار می‌دهد - به انتقاد و تمجید از رستوران پرداخته اند. این رستوران از روز جمعه تا به حال یا پنج ستاره (بهترین امتیاز) یا یک ستاره (بدترین امتیاز) را از کاربران یلپ دریافت کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا هم روز دوشنبه (۲۵ ژوئن) در توییتر به این رستوان حمله کرد و نوشت: "رستوران رد هن باید به جای آن که از سرو غذا به یک شخص خوب مثل سارا هاکبی سندرز خودداری بکند، بر تمیز کردن سایه بان های کثیف، درها و پنجره های خود (که به شدت به رنگ تازه نیاز دارند) تمرکز بکند."

او نوشت: "من همیشه یک قاعده داشته ام: اگر بیرون یک رستوران کثیف است داخلش هم کثیف است."

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Reuters
Image caption سخنگوی کاخ سفید در توییترش از این مواجهه خبر داده و نوشته است با آدم‌هایی که با آنها اختلاف‌نظر دارد هم با احترام رفتار می‌کند

صاحب رستوران یاد شده می گوید که پس از مشورت با کارکنان خود تصمیم جنجالی خود را گرفته است. او گفته که چند کارگرش همجنسگرا هستند و می‌دانستند که خانم سندرز از مواضع دونالد ترامپ مانند منع‌کردن هم‌جنسگرایان از حضور در ارتش آمریکا، دفاع کرده است.

استفانی ویکینسون گفت که از کارکنان خود پرسیده است: "به من بگوئید که چکار بکنم. من می توانم از از او بخواهم که رستوران را ترک بکند. آنها گفتند بله."

سارا سندرز در واکنش در شبکه توییتر نوشته بود: "من همیشه تلاش می‌کنم با افراد با احترام رفتار کنم و هم‌چنان هم همین‌طور باشم؛ از جمله کسانی که با آنها اختلاف‌نظر دارم." این توییت خانم سندرز از حساب کاربری کاخ سفید خود با واکنش های گسترده ای مواجه شده است.

هفته گذشته کیرستین نیلسون، وزیر امنیت داخلی آمریکا، هم در یک رستوران مکزیکی در واشنگتن توسط حاضران هو و مجبور به ترک محل شد. معترضان از سیاست آقای ترامپ مبنی بر جدا کردن مهاجران غیرقانونی و کودکان آنها در مرز مکزیک و آمریکا خشمگین بودند.

در روزهای گذشته دولت دونالد ترامپ به خاطر سیاست بحث‌برانگیزش برای جداکردن فرزندان مهاجرانی که غیرقانونی از مرز آمریکا می‌‌گذرند، زیر انتقادهای شدیدی بوده است.

بعد از واکنش‌های فراوان داخلی و بین‌المللی، آقای ترامپ فعلا دستور داده است که جداکردن این خانواده‌ها متوقف شوند ولی می‌گوید هم‌چنان پای‌بند سیاست "مدارای صفر" است.