پنتاگون: دو پایگاه محل اسکان مهاجران غیرقانونی می شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هفته گذشته در پی شدت گرفتن انتقادهای داخلی و خارجی، دونالد ترامپ در سیاست جنجالی خود مبنی بر جدا کردن مهاجران غیر مجاز از فرزندان آنها تجدید نظر کرد

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید مهاجرانی که به طور غیرقانونی وارد خاک آمریکا بشوند به طور موقت در دو پایگاه نظامی اسکان داده خواهند شد.

جیمز ماتیس روز دوشنبه (۲۵ ژوئن) در حالی که عازم چین بود به خبرنگاران همراه خود گفت که در گذشته هم آمریکا برای پناهجویان و شهروندانش اردوگاه های اسکان موقت فراهم کرده و این کار یک ماموریت "لجستیکی" مناسب است.

آقای ماتیس نام این پایگاه ها را اعلام نکرد. وی همچنین از اظهار نظر درباره این که آیا والدین و کودکان در کنار هم اسکان داده خواهند شد یا نه، خودداری کرد.

از طرف دیگر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه بار دیگر در توییتر خواهان اخراج فوری مهاجرانی شد که به طور غیرقانونی از مرز مکزیک وارد خاک کشورش می شوند.

او نوشت: "مردم باید فقط سر مرز متوقف شده و به آنها گفته شود که نمیتوانند به طور غیرقانونی وارد آمریکا شوند."

آقای ترامپ پیشتر هم گفته بود که این افراد نباید در برابر یک قاضی دادگاه مهاجرت حاضر بشوند یا به وکیل دسترسی داشته باشند.

رسانه های آمریکا گزارش می دهند که مقامات وزارت بهداشت دولت آقای ترامپ هفته گذشته از سه پایگاه در ایالت تگزاس بازدید کرده اند.

رادیو ان پی آر آمریکا گزارش داده است که پایگاه فورت بلیس، واقع در حومه ال پاسو، برای اسکان دادن خانواده های مهاجران غیرقانونی در نظر گرفته شده است. پایگاه هوایی گودفلو، واقع در حومه شهر سان انجلو، هم قرار است محل سکونت نوجوانانی بشود که به تنهایی قصد ورود به آمریکا را دارند.

هفته گذشته در پی شدت گرفتن انتقادهای داخلی و خارجی، دونالد ترامپ در سیاست جنجالی خود مبنی بر جدا کردن مهاجران غیر مجاز از فرزندان آنها تجدید نظر کرد.

بنا بر دستورالعمل جدید وی، مهاجران غیرقانونی و فرزندان زیر ۱۸ سال آنها باید با همدیگر در گذرگاه های مرزی توقیف بشوند؛ معلوم نیست که دوره بازداشت آنها چه مدت خواهد بود.

بنا بر مقررات فعلی، در صورت توقیف مهاجران غیرقانونی، دولت فدرال حداکثر می تواند فرزندان آنها را به مدت ۲۰ روز با آنها نگه دارد. روزنامه نیویورک تایمز آمریکا پیش از این به نقل از یک منبع گزارش داده بود که دونالد ترامپ قصد دارد که اجازه توقیف نامحدود کودکان و والدین در کنار هم را صادر بکند.

دستور جدید سیاست "تحمل صفر" دولت ترامپ را تغییر نداد. بنا بر این سیاست جنجالی، اشخاصی که به طورغیر قانونی از مرز مکزیک وارد خاک آمریکا بشوند دستگیر و تحت پیگرد قضایی کیفری قرار می گیرند.

اخبار مرتبط: