انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: سوسیالیست جوان بر رقیب دموکرات کهنه‌کارش پیروز شد

آلکساندریا اوکاسیو کورتز و جو کراولی
Image caption پیروزی آلکساندریا اوکاسیو کورتز (چپ) بر جو کراولی باعث شگفتی شد

آلکساندریا اوکاسیو کورتز، یک دموکرات سوسیالیست در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات آمریکا در نیویورک بر رقیب خود جو کراولی که از او به عنوان رهبر آتی این حزب در کنگره نام برده می‌شد پیروز شده است.

این شکست به گفته تحلیلگران باعث بروز تغییراتی در حزب دموکرات آمریکا خواهد شد.

نتایج انتخابات مقدماتی احزاب دموکرات و جمهوریخواه در آمریکا که روز گذشته برگزار شد با شگفتی‌هایی رو‌به‌رو بود.

خانم اوکاسیو کورتز ۲۸ ساله در انتخابات سال ۲۰۱۶ در ستاد برنی سندرز فعال بود. او روز گذشته توانست با اختلاف قابل توجهی آقای کراولی را که ده بار پیش از این به کنگره آمریکا راه یافته بود را شکست دهد.

آقای کراولی برای پیروزی در این انتخابات بیش از سه میلیون دلار خرج کرد. هزینه تبلیغاتی خانم اوکاسیو کورتز نزدیک به سیصد هزار دلار بود.

از آقای کراولی به عنوان جانشین احتمالی نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در کنگره نام برده می‌شد.

خانم اوکاسیو کورتز گفته است زمان تغییرات نسلی، نژادی و ایدئولوژیکی در حزب دموکرات فرا رسیده است.

آلکساندریا اوکاسیو کورتز تبار پورتوریکویی دارد.

او در انتخابات میان‌دوره‌ای در نوامبر امسال با آنتونی پاپاس، رقیب جمهوریخواهش برای ورود به کنگره رقابت خواهد کرد و در صورت پیروزی، جوان‌ترین زنی خواهد بود که به کنگره راه می‌یابد.

خانم اوکاسیو کورتز از پوشش سلامت همگانی، شهریه رایگان دانشگاه‌ها و اصلاحات در سیستم عدالت کیفری حمایت می‌کند.

خانم اوکاسیو کورتز، در دانشگاه بوستون اقتصاد و روابط بین‌الملل خوانده است. او پس از فارغ‌التحصیلی برای کمک به خانواده‌اش به عنوان پیشخدمت کار کرد. مادر او خدمتکار خانه و راننده اتوبوس است. او در ویدیوی تبلیغاتی‌اش گفته "من جایی متولد شده‌ام که کدپستی، سرنوشت فرد را مشخص می‌کند و زنانی مانند من قرار نیست برای سمت‌های دولتی اقدام کنند."

خانم اوکاسیو کورتز پس از پیروزی دونالد ترامپ تصمیم گرفت وارد سیاست شود.

او در دوران تبلیغات انتخاباتی به مرز مکزیک رفت و با خانواده‌هایی که به خاطر سیاست دولت آمریکا از فرزندان خود جدا شده بودند دیدار کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آلکساندریا اوکاسیو کورتز در دوران تبلیغات انتخاباتی به مرز مکزیک رفت و با خانواده‌هایی که به خاطر سیاست دولت آمریکا از فرزندان خود جدا شده بودند دیدار کرد

موضوعات مرتبط