وزیرامورخارجه آمریکا راهی کره شمالی می‌شود

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا

مایک پومپئو وزیر امور‌خارجه‌آمریکا برای حل بن‌بست در مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی عازم پیونگ یانگ می‌شود.

کاخ سفید با اعلام برنامه سفر آقای پومپئو گفته است او روز پنجشنبه آمریکا را به مقصد کره شمالی ترک خواهد کرد.

قرار است وزیر امور خارجه آمریکا در این سفر با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی درباره خلع‌سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره گفتگو کند.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود روز یکشنبه هیاتی آمریکایی به رهبری سفیر آمریکا در فیلیپین با همتای کره شمالی خود دیدار کرده است تا درباره گام‌های بعدی برای رسیدن به شبه جزیره عاری از سلاح هسته‌ای گفتگو کنند.

سارا هاکابی سندرز سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه تاکید کرد آمریکا به پیشرفت در مذاکرات خود با کره شمالی ادامه می‌دهد.

خانم سندرز گفت: وزیر امور خارجه آمریکا برای ادامه کار مهم خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و ملاقات با رهبر کره شمالی و تیم او روز ۵ ژوییه در پیونگ‌یانگ خواهد بود.

دو روز پیش شبکه خبری ان‌بی‌سی از قول مقام های اطلاعاتی آمریکا گزارش کرد پیونگ‌یانگ در ماه‌های اخیر تولید اورانیوم غنی‌شده برای استفاده در سلاح‌های هسته‌ای را افزایش داده است.

شبکه خبری ان‌بی‌سی از تعدادی مقام آمریکایی نقل کرده که کره شمالی چندین سایت هسته‌ای مخفیانه دارد و این کار را با وجود بهبود روابط کره شمالی با کره جنوبی و آمریکا در هفته‌های اخیر انجام داده است.

ان‌بی‌سی نام این مقام‌های اطلاعاتی را ذکر نکرده است اما یکی از این مقام‌ها به ان‌بی‌سی نیوز گفته است شواهد صریح و روشنی در دست است که نشان می‌دهد پیونگ‌یانگ سعی دارد آمریکا را فریب دهد.

این اولین دیدار آقای پومپئو از کره شمالی بعد از اجلاس رهبران دو کشور در سنگاپور خواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption این اولین دیدار مایک پومپئو با رهبر کره شمالی بعد از اجلاس سنگاپور خواهد بود.

در پی این اجلاس دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا گفت کره شمالی دیگر یک تهدید هسته‌ای نیست. اظهار نظری که با تحلیل مقام‌های اطلاعاتی آمریکا تناقض دارد.

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت گزارش رسانه‌ها به نقل از این مقام‌های اطلاعاتی را تایید یا تکذیب نمی‌کند اما گفته‌های روز یکشبنه جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا را تایید کرد.

آقای بولتون روز یکشنبه گفته بود به نظر او "اگر کره شمالی اراده کند" بخش بزرگی از برنامه هسته‌ای این کشور ظرف یک سال قابل برچیدن خواهد بود.

طبق توافق میان آمریکا و کره شمالی در اجلاس سنگاپور، جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد شد که در جهت تکمیل روند عاری‌سازی هسته‌ای شبه جزیره کره عمل کند.

رئیس جمهوری آمریکا هم متعهد شد که تضمین‌های امنیتی برای کره شمالی فراهم کند.

دونالد ترامپ پس از دیدار سنگاپور از توقف مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی خبر داد.

رسانه‌های دولتی کره شمالی هم گفتند که آقای ترامپ قول داده تحریم‌های وضع شده علیه کره شمالی را لغو کند.

سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر در واکنش به فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی تحریم‌های سنگینی را بر این کشور وضع کردند.