به نوجوانان تایلندی گرفتار در غار مواد خوراکی رسید

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش تایلند عملیات بزرگی را برای نجات این کودکان آغاز کرده

مقامات در تایلند می گویند به ۱۲ پسر نوجوان و مربی فوتبال آنها که در غاری سیل زده در شمال این کشور گرفتار شده‌اند برای ۱۰ روز مواد خوراکی و دارویی رسانده اند.

هفت غواص از جمله یک پزشک و یک پرستار توانسته اند خود را به این گروه برسانند؛ امدادگران به دنبال راهی برای بیرون آوردن این افراد از غار هستند.

دریابان اپاگورن نوکونگئو، فرمانده نیروهای ویژه نیروی دریایی تایلند، به خبرنگاران گفته است: "تحت نظر پزشک به آنها غذایی داده شده که هضمش آسان است و انرژی بالا، ویتامین و مواد معدنی دارد."

مقامات می گویند عملیات نجات فوریت دارد، زیرا احتمال ریزش باران در ظرف چند روز آینده پیش بینی می شود که می تواند به جاری شدن سیل منجر شود. امدادگران همچنین در تلاشند که با نصب یک خط تلفن در محل بین این کودکان و خانواده های آنها تماس برقرار بکنند.

ارتش تایلند پیشتر اعلام کرد بود این پسربچه‌ها یا باید هرچه زودتر شیرجه و شنای زیر آب را یاد بگیرند و یا چند ماه صبر کنند تا سیلاب در غار فروکش کند.

روز ۲۳ ژوئن، ۱۲ پسر نوجوان و مربی‌شان در شمال تایلند بعد از تمرین، برای تفریح به یک غار رفتند ولی آن‌جا گیر افتادند. باران سنگین موسمی، حجم سنگینی از آب را روانه غار کرد و این ۱۳ نفر نتوانستند از غار بیرون بیایند.

مجموعه غارهای تام لوانگ در شمال تایلند معمولا در فصل باران دچار سیل گرفتگی می‌شود و تا ماه سپتامبر یا اکتبر در این وضع می‌ماند.

اگر قرار باشد این پسربچه‎ها زودتر از اکتبر نجات پیدا کنند باید دست کم با غواصی ابتدایی و عبور کور از کانال‌های آب گل‌آلود آشنایی کافی داشته باشند.

تلاش برای تخلیه آب سیل با پمپ تا کنون بی‌نتیجه مانده است.

+آلبوم عکس: عملیات نجات نوجوانان فوتبالیست تایلندی از غار

+پسربچه‌های تایلندی گرفتار باید ماه‌ها برای نجات منتظر بمانند

حق نشر عکس AFP
Image caption خانواده پسربچه‌های گمشده پیداشدن آنها را در نزدیکی غار جشن گرفتند

دو غواص بریتانیایی به نام ریک استنتون و جان ولانتن که اوایل هفته پیش وارد تایلند شدند این گروه را روز دوشنبه گذشته پیدا کردند.

در یک فیلم ویدیویی که توسط نیروهای ویژه تایلند در فیس‌بوک منتشر شده به نظر می‌رسد گروه گمشده از یابندگان خود می‌پرسند چه زمانی آنها را نجات می‌دهند.

دو غواص به آنها جواب می‌دهند: امروز نه، ما فقط دونفریم. برمی‌گردیم. مردم زیادی به دنبال شما هستند. ما اول رسیدیم.

یکی از پسربچه‌ها در این فیلم می‌گوید: غذا! غذا، بگو ما گرسنه‌ایم.

این پسربچه‌ها که بین یازده تا ۱۶ سال سن دارند روز ۲۳ ژوئن همراه با مربی خود برای گشت به این غار رفته بودند.

غواصان نیروی دریایی تایلند همراه چهار غواص غارنورد بریتانیایی و چند نفر از نیروهای نظامی آمریکا سخت تلاش کردند تا خودشان را به عمیق‌ترین فرورفتگی‌های این غار برسانند. این چهارمین غار بزرگ تایلند است.

موضوعات مرتبط