نواز شریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان به ۱۰ سال زندان محکوم شد

حق نشر عکس AFP
Image caption محمد نواز شریف گفته هیچ تخلفی انجام نداده است

دادگاهی در پاکستان محمد نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین این کشور را در ارتباط با مالکیت چهار آپارتمان در لندن به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است.

دختر و داماد او هم به اتهام فساد در دادگاه به زندان محکوم شده‌اند.

دادگاه حسابرسی ملی پاکستان بعد از چند بار تاخیر در اجرای حکم امروز جمعه ششم ژوئن رای نهایی خود را اعلام کرد. حکم بازداشت محمد نواز شریف برای رسیدگی به این اتهامات سال گذشته صادر شده بود.

آقای نواز شریف در حال حاضر در پایتخت بریتانیا است و حکم در غیاب او صادر شده است. او گفته که انگیزه سیاسی پشت این حکم بوده است.

محمد بشیر، قاضی دادگاه، نخست‌وزیر سابق پاکستان را به خاطر داشتن چهار آپارتمان در لندن که بیش از درآمد او ارزش دارد، به ۱۰ سال زندان و به خاطر همکاری نکردن با دادگاه به یک سال زندان محکوم کرده که حکم بیشتر اجرا خواهد شد.

مریم نوازشریف، دختر نخست‌وزیر سابق پاکستان به جرم مشارکت در جرم به هفت سال زندان و به خاطر همکاری نکردن با دادگاه به یک سال زندان محکوم شده است. محمد صفدر، همسر او به جرم همکاری نکردن با دادگاه یک سال حکم گرفته است.

آقای نواز شریف سه بار نخست‌وزیر پاکستان بوده و هیچ مرتبه دوره پنج ساله نخست‌وزیری را به پایان نبرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای ضدشورش مقابل دادگاه ایستاده بودند

در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، نیروهای ضدشورش برای محافظت دادگاه از خشم احتمالی ناشی از صدور حکم بیرون مستقر شده بودند.

دادگاه حسابرسی ملی پاکستان گفته دلیل تاخیر در اعلام حکم تهیه کپی از حکم اصلی بوده که ۱۰۰ صفحه است.

نواز شریف و مریم شریف در مجموع بیش از ۱۲ میلیون دلار جریمه شده‌اند. کلثوم نواز، همسر آقای شریف در حال گذراندن دوره درمان سرطان در لندن است.

بیشتر درباره مریم شریف: چهره سیاسی جدید آینده پاکستان؟

با انتشار اسناد پاناما در سال ۲۰۱۵ افشا شد که چند فرزند محمد نوازشریف با شرکت‌های ثبت شده ارتباط دارند و ادعا شد که از آن طریق املاکی در لندن خریده‌اند.

خانواده آقای شریف همیشه تاکید کرده‌اند که این املاک از طریق مشروع به دست آمده است.

نواز شریف از فوریه ۱۹۹۰ تا ژوئیه ۱۹۹۳ به مدت سه سال و نیم و از فوریه ۱۹۹۷ تا کودتای بدون خونریزی نوامبر ۱۹۹۹ نخست‌وزیر پاکستان بود. او هر دو بار نتوانست دوره پنج ساله نخست‌وزیری را به پایان ببرد و برکنار شد.

بار سوم او در ژوئیه ۲۰۱۷ بعد از انتشار اسناد پاناما با رای دیوان عالی پاکستان از نخست‌وزیری کناره گرفت.

موضوعات مرتبط