'آتش‌سوزی' نه 'بمب‌گذاری' علت سقوط هواپیمای مسافربری مصر بوده

۶۶ مسافر و تمامی کادر پرواز این هواپیما در روز ۲۱ مه سال ۲۰۱۶ جان باختند حق نشر عکس Getty Images
Image caption ۶۶ مسافر و تمامی کادر پرواز این هواپیما در روز ۲۱ مه سال ۲۰۱۶ جان باختند

نتایج نهایی تحقیقات کارشناسان فرانسوی که آتش‌سوزی در کابین خلبان را علت اصلی سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مصر در سال ۲۰۱۶ عنوان می‌کند در تضاد با اظهارات پیشین دولت مصر است که از احتمال انفجار بمب در این هواپیما خبر می‌داد.

تحقیقات درباره علت سانحه هوایی پرواز شماره ام‌اس۸۰۴ خطوط هوایی مصر که در بهار سال ۲۰۱۶ در مسیر پاریس به قاهره ناپدید شد در دو سال گذشته ادامه داشته و اکنون متخصصان گروه فرانسوی تحقیق در این باره می‌گویند آتش سوزی که به سرعت هم در داخل هوایپما گسترش یافته علت سقوط هواپیما بوده است.

این در حالی است که پیش‌تر مقام‌های مصری گفته بودند رد مواد منفجره بروی البسه و بقایای جسد یکی از مسافران این هواپیما پیدا شده که می‌تواند نشان‌دهنده انفجار بمب در داخل هواپیما باشد.

۶۶ مسافر این هواپیما و تمامی خدمه آن در جریان این سانحه کشته شدند و بخشی از بقایای آنها در آب‌های شرق مدیترانه پیدا شد.

اکنون پس از بیش از دو سال تحقیق، مرکز سوانح هوایی غیرنظامی فرانسه، بی‌ئی‌ای، در کنفرانس خبری که امروز (جمعه ششم ژوئیه - ۱۵ تیر) برگزار کرده می‌گوید "به احتمال بسیار زیاد، آتش در کابین خلبان شروع و در حالی که هواپیما در ارتفاع بالا بوده آغاز و به سرعت به بقیه بدنه هواپیما گسترش یافته و بر اثر آن خلبانان کنترل هواپیما را از دست داده‌اند".

بنابر گزارش این مرکز، مکالمات خدمه که درباره آتش در داخل کابین خلبانان حرف می‌زنند در سیستم ضبط صوتی هواپیما موجود است و سیستم اطفای حریق هم دود داخل هواپیما را ثبت کرده است.

این در حالی است که مقام‌های مصری علت این سانحه هوایی را یک "اقدام تروریستی" خوانده بودند؛ سانحه‌ای که تنها هفت ماه پس از سانحه هوایی هواپیمای مسافربری روسیه که بر فراز صحرای سینا منفجر و سقوط کرد روی داد و مصر را در که مشغول تشدید حملات علیه گروه‌های جهادی در صحرای سینا بود در کانون توجه‌ها قرار داد.

با این حال، محققان فرانسوی گفته‌اند اکنون منتظر نتایج نهایی گروه مصری محققان خواهند ماند تا درباره علت تفاوت در نظریه‌های دو گروه اظهارنظر کنند.

از میان ۶۶ مسافر جان باخته این سانحه، ۳۰ نفر مصری، ۱۵ نفر فرانسوی و یک نفر هم بریتانیایی بود.

بیشتر بخوانید

ارتش مصر تصاویری از قطعات پیدا شده از هواپیمای مصری را منتشر کرد

مصر برای کمک به عملیات تجسس هواپیمای این کشور زیر دریایی به مدیترانه فرستاد

موضوعات مرتبط