ورود ترامپ به جنجال پیرامون موضع آمریکا در مورد تغذیه با شیر مادر

Baby and bottle حق نشر عکس PA
Image caption Years of research has found breast milk to be healthier than other substitutes

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از "تلاش های آمریکا برای تضعیف" یکی از تدابیر سازمان بهداشت جهانی در حمایت از تغذیه فرزند با شیر مادر دفاع کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز یک روز پیشتر گزارش داده بود که مقام های آمریکایی با استفاده از این عبارت که همه دولت ها باید "از تغذیه با شیر مادر حمایت و آن را تشویق کنند" مخالفت کرده بودند.

آن گزارش ادعا می کند که آمریکا کشورها را در ارتباط با این قطعنامه، که نهایتا تصویب شد، تهدید کرده بود.

با این حال یک سخنگوی دولت ترامپ روز دوشنبه این گزارش ها را "آشکارا غلط" توصیف کرد.

آقای ترامپ هم در حساب توییتری خود در اشاره به گزارش نیویورک تایمز نوشت که "آمریکا قویا از تغذیه با شیر مادر حمایت می کند اما به نظر ما زنان نباید از دسترسی به شیر خشک محروم شوند. بسیاری از زنان به دلیل سوءتغذیه و فقر به این گزینه نیاز دارند."

گزارش نیویورک تایمز که یکشنبه منتشر شد بر مصاحبه با ده ها شرکت کننده در جلسات سازمان بهداشت جهانی استوار است. براین اساس مذاکره کنندگان آمریکایی در ژنو به قطعنامه ای که تغذیه با شیر مادر در اطراف جهان را تشویق می کرد اعتراض کردند. حتی ادعا شد که آنها برای منصرف کردن سایر کشورها به تاکتیک های تهدیدکننده توسل جستند.

ادعا می شود که مقام های آمریکایی برای حذف عباراتی که خواستار اقدام دولت ها در حمایت از تغذیه با شیر مادر می شد تلاش و به کشورهای حامی آن حمله کردند.

از جمله گفته شد که اکوادور قصد داشت لایحه ای در داخل این کشور معرفی کند اما به گزارش نیویورک تایمز بعد از آنکه دولت ترامپ آن را به قطع کمک های نظامی تهدید کرد از تصمیم خود منصرف شد.

همچنین گزارش شد که مقام های دولت ترامپ سازمان بهداشت جهانی را به قطع ۱۱۸ میلیون دلار کمکی که آمریکا قرار است در سال جاری ارائه کند تهدید کردند. این تقریبا ۱۵ درصد بودجه سالانه این سازمان است.

این قطعنامه نهایتا با ابتکار عمل روسیه به تصویب رسید اما آمریکا موفق به حذف بخشی از آن شد که خواستار حمایت سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) از کشورهایی بود که سعی دارند مانع "تبلیغات نامناسب غذا برای نوزادان و کودکان خردسال" شوند.

سازمان بهداشت جهانی مدت هاست که از تغذیه نوزادان با شیر مادر حمایت می کند و مطالعات طی سالیان طولانی نشان داده که شیر مادر سالم تر از سایر گزینه ها مثل شیر خشک است.

به گزارش نیویورک تایمز میزان فروش محصولات شرکت های تولیدکننده شیر بچه برای چند دهه در کشورهای درحال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته بوده است.

این روزنامه نوشت که سیاست دولت کنونی آمریکا در راستای منافع این شرکت هاست.

وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره این گزارش خودداری کرده است.

یک سخنگوی وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا از رویکرد هیات آمریکایی در مذاکرات دفاع کرد.

کیتلین اوکلی در بیانیه ای گفت: "مساله مورد بحث این نبود که آیا باید از تغذیه با شیر مادر حمایت کرد یا نه. ایالات متحده برای حفاظت از توانایی زنان برای انتخاب بهترین گزینه برای تغذیه نوزادان می کوشید."

"بسیاری از زنان به دلایل مختلف قادر به تغذیه نوزاد با شیر خود نیستند، این زنان نباید برچسب منفی بخورند؛ باید به اندازه سایرین با کمک اطلاعات و دسترسی به سایر گزینه های بهداشتی از آنها حمایت کرد."