ابراز نگرانی بریتانیا از اقدام برای ممنوعیت حزب طرفدار استقلال هنگ کنگ

اندی چان حق نشر عکس Getty Images
Image caption اندی چان، رهبر حزب ملی هنگ کنگ ۲۱ روز وقت دارد علیه درخواست پلیس شکایت کند

بریتانیا از درخواست پلیس هنگ کنگ برای ممنوعیت یک حزب کوچک سیاسی که برای استقلال این منطقه از چین مبارزه میکند ابراز نگرانی کرده است.

مقامات هنگ کنگ می‌گویند درخواست برای ممنوع کردن حزب ملی هنگ کنگ را با نظرداشت مسائل امنیتی مورد بررسی قرار داده‌اند.

بریتانیا که حاکمیت خود بر هنگ کنگ را در سال ۱۹۹۷به چین تحویل داد، می‌گوید که از استقلال این منطقه حمایت نمی کند، اما باید آزادیهای فردی و اجتماعی در آن رعایت شود.

هنگ کنگ که تحت شرایط به اصطلاح "یک کشور، دو سیستم" اداره می‌شود با تفاوت از سرزمین اصلی چین و در مقایسه از میزان بالاتری از استقلال، حقوق و آزادی های خاص برخوردار است.

پس از بازگشت حاکمیت چین بر هنگ کنگ این اولین بار است که این منطقه موضوع ممنوعیت یک حزب سیاسی را بررسی می کند.

وزارت امور خارجه بریتانیا در بیانیه ای که روز سه‌شنبه منشر کرد گفته است: "اقدام برای ممنوعیت ادامه فعالیت حزب ملی هنگ کنگ ما را نگران کرده است."

این وزارت گفته است که حقوق افراد برای برگزاری انتخابات، آزادی بیان و آزادی اجتماعات "در قانون اساسی منطقه دارای اداره ویژه هنگ کنگ و قانون حقوق ها در هنگ کنگ" درج شده است.

این بیانیه افزوده است: "میران بالای استقلال هنگ کنگ و حقوق و آزادی ها در آن، محور شیوه زندگی در این منطقه است و مهم است که آنها به طور کامل مورد احترام قرار گیرند."

جان لی، وزیر امنیت هنگ کنگ، قبلا گفته است که درخواست پلیس برای ممنوعیت حزب ملی هنگ کنگ، به این معنی است که این گروه می تواند تهدیدی برای امنیت ملی باشد.

او روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: "در هنگ کنگ ما آزادی اجتماعات داریم، اما این حق بدون محدودیت نیست."

آقای لی، که از رائه توضیحات در مورد جزئیات پیشنهاد ممنوعیت این حزب خودداری کرد گفت اندی چان رهبر آن ۲۱ روز وقت دارد علیه درخواست پلیس شکایت کند.

وی افزود که اگر این حزب ممنوع شود، افرادی که به آن کمک مالی می‌کنند یا در جلسات آن شرکت می کنند، با پرداخت جریمه و تا دو سال زندان رو به رو خواهند شد.

در همین حال، جوشوا وانگ، فعال برجسته دموکراسی در هنگ کنگ دولت را متهم به پیروی از "مشی سختگیرانه پکن" و تلاش سرکوب هر گروهی کرد که از میزان بالای استقلال این منطقه حمایت می کنند.

در ماه فوریه، دادگاه عالی هنگ کنگ، آقای وانگ و دو نفر دیگر از اعضای تظاهرات طرفدار دموکراسی در سال ۲۰۱۴ " را با اتهام برگزاری تجمعات غیرقانونی محکوم به حبس در زندان کرد.

بیشتر بخوانید:

درخواست راهپیمایی هواداران دموکراسی در هنگ کنگ رد شد

رئیس‌جمهور چین برای شرکت در مراسم سالگرد تحویل هنگ کنگ وارد این شهر شد

پیروزی مخالفان سیاست‎‌های چین در انتخابات هنگ کنگ

پلیس هنگ کنگ تظاهرکنندگان را متفرق کرد

موضوعات مرتبط