دعوت ترامپ از پوتین؛ غافلگیری مدیر اطلاعات ملی آمریکا، بی‌خبری سفیر روسیه

حق نشر عکس Reuters
Image caption دست دادن دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در هلسینکی؛ دیداری پر واکنش

خبر دعوت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از ولادیمیر پوتین، همتای روس خود برای سفر به آمریکا و ملاقات در کاخ سفید مقامات دو کشور را غافلگیر کرده است.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا به بی‌بی‌سی گفت که مسکو از ملاقات‌های بیشتر ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ استقبال می‌کند امادعوت نامه رسمی را ندیده است.

روز گذشته سارا هاکابی سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید گفت که در دیدار ترامپ و پوتین در هلسینکی پایتخت فنلاند، رئیس‌جمهوری آمریکا از جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود خواسته مقدمات دعوت از آقای پوتین را برای سفر به واشنگتن آغاز کند.

آن طور که خانم سندرز نوشته این سفر برای پاییز امسال در نظر گرفته شده است.

این خبر مقامات آمریکایی را هم غافلگیر کرد؛ دن کوتس، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا که نظارت بر شانزده دستگاه اطلاعاتی را بر عهده دارد نیز همزمان با بقیه شهروندان آمریکایی خبر این دعوت را شنید.

او که در یک برنامه زنده تلویزیونی بود که این خبر را شنید و با خنده گفت: "خبر نداشتم، باید ملاقات جالبی باشد."

این در حالی است که هنوز واکنش‌‎های منفی به دیدار روز دوشنبه آقای ترامپ با آقای پوتین در هلسینکی ادامه دارد.

چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات سنا در بیانیه‌ای نوشت: "تا زمانی که جزئیات آنچه که در دو ساعت ملاقات هلسینکی گذشته، مطلع نشویم، رئیس جمهور نباید هیچ تعامل دو نفره‌ای با پوتین داشته باشد، نه در ایالات متحده، نه در روسیه نه در هیچ کجای دیگر."

دیدار هلسینکی در حالی برگزار شد که سه روز پیش از آن وزارت دادگستری آمریکا ۱۲ افسر اطلاعاتی ارتش روسیه را متهم کرد که با هک کردن کامپیوترهای حزب دموکرات در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ تلاش کردند با تخریب هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، بر نتایج انتخابات آمریکا تاثیر بگذارند.

پس از آن بسیاری از سیاستمداران آمریکایی از جمله چاک شومر، رهبر دموکرات‌های سنا به دلیل آنچه "حمله به دموکراسی" کشورشان خواندند، خواستار لغو این دیدار شده بودند.

آقای ترامپ در مصاحبه با تلویزیون سی ان بی سی آمریکا گفت که او و آقای پوتین با هم به خوبی کنار آمده‌اند اما نشستی که برگزار شد خیلی آشتی جویانه نبود: "ما درباره مسائل زیادی که به نفع دو کشور بود صحبت کردیم."

آقای ترامپ همچنین به تحریم‌هایی که علیه روسیه وضع کرده و اخراج دیپلماتهای روس از آمریکا اشاره کرد و گفت: "هیچکس این کارها را با روسیه نکرده است، حتی اوباما. او در مقابل روسها یک هالو بود، یک هالوی کامل."

"رابطه خوب با پوتین و روسیه موضوع مثبتی است اما اگر به جایی نرسیم من بدترین دشمن او خواهم بود، بدترین دشمنی که تا به حال داشته است."

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با تغییر موضع از گفته‌هایش در فنلاند، با پیشنهاد ولادیمیر پوتین برای در اختیار گذاشتن چند شهروند آمریکایی برای بازجویی در مسکو مخالفت کرد.

مخالفت آقای ترامپ با این پیشنهاد در حالی روز پنجشنبه (۱۹ ژوئیه - ۲۸ تیر) اعلام شد که او پیش‌تر در کنفرانس خبری پس از دیدار خود با ولادیمیر پوتین در فنلاند، از پیشنهاد رئیس‌جمهور روسیه برای تشکیل کمیته مشترک میان بازجویان روس و آمریکایی برای رسیدگی به پرونده مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ تحت عنوان "پیشنهادی بی‌نظیر" یاد کرده بود.

در پی این اظهارات، ولادیمیر پوتین، ضمن حمله به منتقدان دیدار هلسینکی پیشنهاد کرده بود که اگر سیستم قضایی آمریکا خواستار بازجویی از ۱۲ افسر اطلاعاتی ارتش روسیه است، مسکو هم تمایل دارد که از چند آمریکایی از جمله سفیر سابق آمریکا در روسیه بازجویی کند.