تشدید حملات به غزه در پی کشته شدن یک سرباز اسرائیلی

اسرائیل گفته علاوه بر حدود ۴۰ حمله هوایی روز جمعه حملات هوایی بیشتری در راه است حق نشر عکس AFP
Image caption اسرائیل گفته علاوه بر حدود ۴۰ حمله هوایی روز جمعه حملات هوایی بیشتری در راه است

اسرائیل حملات هوایی خود علیه غزه را تشدید کرده و می‌گوید یکی از سربازان ارتش این کشور بر اثر جراحتی که در جریان درگیری‌ها با فلسطینیان برداشته بود کشته شده است. در غزه هم چهار نفر در پی این حملات کشته شده‌اند.

اسرائیل می‌گوید حملات خود علیه مواضع حماس در غزه را پس از آن تشدید کرده که سربازان ارتش این کشور در مناطق مرزی مورد حمله قرار گرفته‌اند.

همزمان مقام‌ها در غزه می‌گویند چهار فلسطینی در جریان حملات امروز اسرائیل کشته شده‌اند که سه تن از آنها عضو حماس بوده‌اند.

به گفته مقام‌های پزشکی در غزه نفر چهارم در جریان تظاهرات اعتراضی که امروز در مرز غزه با اسرائیل جریان داشته کشته شده است.

در همین حال، اسرائیل می‌گوید در جریان حملات هوایی روز جمعه (۲۰ ژوئیه - ۲۹ تیر) ۱۵ پایگاه حماس در شمال نوار غزه و همچنین ۲۵ موضع این گروه در خان یونس را مورد حمله قرار داده و حملات بیشتری هم مد نظر دارد.

این حملات در حالی امروز شدت گزفت که تظاهرات اعتراضی فلسطینی‌ها در مرز غزه روز جمعه ادامه یافت و به گفته اسرائیل سه شیی آتش‌زا به سوی اسرائیل شلیک شده است.

اسرائیل هفته گذشته هم مدعی شد که سنگین‌ترین حمله خود علیه حماس طی ۴ سال گذشته را انجام داده و مقر فرماندهی و یک کمپ آموزشی این گروه را هدف قرار داده است.

ارتش اسرائیل هفته گذشته گفته بود این حملات در پاسخ به پرتاب حدود ۲۰۰ راکت از غزه به مناطق مرزی اسرائیل بوده که در جریان آن سه اسرائیلی مجروح شدند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات امروز (جمعه) در مرز غزه با اسرائیل همراه با درگیری گزارش شده است

در تحولی دیگر، مقامات حماس روز جمعه درخواست اسرائیل برای توقف بادبادک‌های آتش‌زا را رد کردند. پیش‌تر آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل تهدید کرده بود که برای متوقف کردن این اقدام فلسطینی‌ها دست به اقدام سنگین نظامی خواهد زد.

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند فرستادن بادبادک‌های آتش‌زا موجب آتش‌سوزی و از بین رفتن مزارع کشاورزی می‌شود.

بیشتر بخوانید

درخواست از جامعه جهانی برای نظارت بر مرز اسرائیل و غزه

ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت: "سازمان ملل باید برای اینکه مانع کشتار در مرز غزه و اسرائیل شود، نمایندگانی به منطقه بفرستد."

فلسطینیان خواهان حق برگشت به سرزمین‌هایی هستند که با تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ از دست داده‌اند.

تنش‌های اخیر میان دو طرف از روز یکشنبه ۲۷ مه و زمانی تشدید شد که نیروهای اسرائیلی گفتند بسته‌ای انفجاری در نزدیکی حصار مرزی پیدا کرده‌اند. ارتش اسرائیل به تلافی، یک پاسگاه را هدف قرار دادند و سه عضو گروه جهاد اسلامی را کشت.

بعد از پرتاب راکت و خمپاره از سوی غزه به تلافی این حمله، جنگنده‌ها و هلی‌کوپترهای اسرائیلی دیروز بیش از ۵۰ نقطه را که به گفته آنها مواضع گروه‌های مسلح در غزه بود، هدف قرار دادند.

درگیری‌های تازه در پی هفته‌ها تنش مرگبار در مرز غزه رخ داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از اعضای خانواده کشته شدگان امروز در غزه در خان یونس و در بیمارستان

مطالب مرتبط