دستیار سابق ترامپ می گوید مامور روسیه نیست

کارتر پیج در جریان یک سخنرانی در مسکو در سال 2016 حق نشر عکس EPA
Image caption کارتر پیج در اکتبر ۲۰۱۶ زیر نظر گرفته شد

یکی از دستیاران سیاست خارجی سابق دونالد ترامپ می گوید که ادعاهای مربوط به همکاری او با دولت روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا "گمراه کننده" است.

اف بی آی بر این باور است که کارتر پیج در آن زمان "مشغول همدستی و دسیسه چینی با دولت روسیه" بود.

روابط ادعایی او با دستگاه های اطلاعاتی روسیه در درخواست هایی که دولت برای زیر نظر گرفتن او تحویل دادگاه داده بود فاش شده است.

آقای ترامپ می گوید به نظر می رسد که ستاد مبارزات انتخاباتی او به طور غیرقانونی تحت تجسس بود. اما او شواهدی در تایید این ادعا ارائه نکرد.

درخواست زیر نظر گرفتن کارتر پیج که به تازگی منتشر شده را چند قاضی دادگاهی ویژه براساس قانون تجسس اطلاعات خارجی است (موسوم به فایزا) بررسی و تایید کرده بودند.

این دادگاه قدرت صدور مجوز استراق سمع و تجسس مظنونان به جاسوسی به برای کشورهای خارجی را دارد.

چه اطلاعاتی منتشر شده؟

اف بی آی این مجموعه اسناد که قبلا محرمانه بود را شنبه شب در پی درخواست چند سازمان غیردولتی آمریکا براساس "قانون آزادی اطلاعات" منتشر کرد.

این شامل ۴۱۲ صفحه مواد به شدت سانسور شده است که درخواست تجسس از کارتر پیج، تمدید آن و احکام جلب مرتبط با تحقیقات درباره آقای پیج بخشی از آن است.

در تقاضانامه اکتبر ۲۰۱۶ که تحویل دادگاه شد آمده بود: "اف بی ای بر این باور است که پیج مشغول همدستی و دسیسه با دولت روسیه بوده است."

براساس این اسناد، "اف بی آی بر این باور است که تلاش های دولت روسیه با کمک پیج و احتمالا سایر افراد مرتبط با کمپین آقای ترامپ هماهنگ می شود."

در این اسناد آمده است که آقای پیج "روابطی با مقام های دولت روسیه، از جمله ماموران اطلاعاتی روسیه برقرار کرده است."

آقای پیج به سی ان ان گفت که توصیف او به عنوان مشاور دولت روسیه "بیش از حد اغراق آمیز است."

او گفت: "من هرگز براساس هیچ معیاری مامور یک قدرت خارجی نبوده ایم."

او افزود که "موضوع گمراه کردن دادگاه هاست، خیلی گمراه کننده. عملا یک شوخی است."

او در پاسخ به این سوال که قبلا خود را مشاور غیررسمی کرملین خوانده بود گفت که تماس های او "غیررسمی و شامل برخی محاوره ها با بعضی بوده."

کارتر پیج کیست؟

آقای پیج یک مشاور صنایع انرژی با پیوندهای قدیمی با روسیه است. او ابتدا در سال ۲۰۱۵ پیش از ملاقات با کوری لواندوسکی مدیر وقت کمپین ترامپ با آنها تماس گرفت.

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای ترامپ می گوید اف بی آی دادگاه فایزا را گمراه کرد

در ماه مارس ۲۰۱۶ آقای ترامپ از آقای پیج به عنوان یکی از معدود مشاوران سیاست خارجی کمپین نام برد.

با این حال بعد از فاش شدن گزارش موسوم به "استیل" دایر بر اینکه او به عنوان واسط میان مقام های روسیه و کمپین رئیس جمهور کار کرده بود، آقای پیج از نقش خود در این ستاد استعفا داد. او همه ادعاها علیه خود را رد کرد.

نزاع بر سر "سیاسی سازی"

جمهوری خواهان از اف بی آی انتقاد کرده اند که از محتویات گزارش "استیل" در تقاضانامه تجسس از پیج استفاده کرده اند و می گویند اف بی آی به اطلاع دادگاه فایزا نرسانده بود که گزارش "استیل" از جمله با کمک مالی کمیته ملی حزب دمکرات و کمپین هیلاری کلینتون تهیه شده بود. به علاوه آنها محتویان گزارش استیل را کاملا بی پایه می خوانند.

دمکرات ها می گویند که تقاضانامه اف بی آی حاوی شواهدی علیه آقای پیج بود که ربطی به گزارش استیل ندارد و اف بی آی به روشنی به دادگاه گفت که تامین کننده پول تحقیق خواستار بی اعتبار کردن کمپین آقای ترامپ بودند.

در تقاضانامه اف بی آی آمده بود که با توجه به سابقه گزارشگری دقیق نویسنده گزارش استیل، این نهاد اطلاعات آن را معتبر می داند.

کریستوفر استیل زمانی رئیس دفتر روسیه در سازمان اطلاعات "ام آی 6" بریتانیا بود.

ترامپ چه گفت؟

رئیس جمهور آمریکا در توییتر از انتشار اسناد اف بی آی توسط وزارت دادگستری استقبال کرد و هر دو نهاد را به شکستن قانون برای گمراه کردن دادگاه ها و تجسس از کمپین خود متهم کرد.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان کنگره به نتیجه متفاوتی رسید.

او گفت: "علیرغم ادعاهای مکرر رئیس جمهور ترامپ، این اسناد شواهد روشنی از 'هماهنگی روسیه با کارتر پیج' که از مقام های بلندپایه ستاد ترامپ بود 'برای تضعیف و نفوذ غیرقانونی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶' ارائه می کند."

او افزود: "حزب جمهوری خواه باید به حملاتش به مجریان قانون و جامعه اطلاعاتی پایان دهد و نشان دهد که وفادرای اش به کیست."

رابرت مولر دادستان ویژه ای که برای کشف تبانی احتمالی میان روسیه و کمپین ترامپ تحقیق می کند تاکنون ۳۲ نفر که بیشترشان شهروندان روسیه هستند را به طور غیابی متهم کرده است.

موضوعات مرتبط