انتخابات پاکستان - عمران خان مدعی پیروزی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption عمران خان وعده بهبود شرایط وضع طبقات فقیر را داده است

روز پنجشنبه، ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه)، عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، مدعی پیزوزی در انتخابات پارلمان فدرال شده و از برنامه‌های دولت به رهبری خود سخن گفته است.

هنوز شمارش آراء در انتخابات پارلمانی پاکستان خاتمه نیافته اما نتایج اولیه از پیشتازی حزب تحریک انصاف حکایت دارد و به خصوص، ساعاتی پیش گزارش شد که نامزدهای این حزب توانسته‌اند در ناحیه‌ای که به طور سنتی در اختیار حزب مسلم لیگ - شاخه نواز، رقیب اصلی حزکت انصاف بوده، در پنج حوزه ا نتخاباتی به پیروزی برسند.

براساس نتایج اولیه، محتمل به نظر می‌رسد که حزب تحت رهبری عمران خان بتواند در پارلمان فدرال به ۱۳۷ کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت آینده بدون نیاز به ائتلاف با سایر احزاب یا نمایندگان منفرد دست یابد.

پیشتر، سایر احزاب از جمله دو حزب بزرگ مسلم لیگ و مردم پاکستان با تسلیم شکایت‌هایی به کمیسیون نظارت بر انتخابات گفته بودند که در جریان رای‌گیری و شمارش آراء تقلب و تخلفاتی روی داده و خواستار رسیدگی به آنها شدند. کمیسیون انتخابات این اعتراضات را به دلیل "فقدان شواهد قابل استناد" رد کرده و سلامت انتخابات را مورد تایید قرار داده است.

+ نتایج اولیه انتخابات پاکستان حاکی از پیشتازی عمران خان است

+ بیش از ۳۰ کشته در حمله انتحاری در نزدیکی یک مرکز رای دهی در کویته پاکستان

+ چرا انتخابات پاکستان مهم است

حق نشر عکس Reuters
Image caption طرفداران حزب تحریک انصاف پاکستان با اطمینان به پیروزی این حزب، به شادمانی پرداخته‌اند

روند شمارش آرا به دلیل مشکلات فنی در سامانه شمارش و اعلام نتایج رای‌گیری با تاخیرهایی مواجه بوده است اما به گفته مقامات مسئول، این مشکلات رفع شده یا شمارش دستی مورد استفاده قرار گرفته است.

عمران خان در سخنانی که در جمع هواداران خود ایراد کرد گفت که "این یک انتخابات تاریخی بوده است" و با انتقاد از شرایط کنونی پاکستان اظهار داشت که "در کشوری که نیمی از جمعیت زیر خط فقر یا اندکی بالاتر از خط فقر زندگی می‌کنند نمی‌توانیم بگوییم رویایی که هنگام تاسیس کشور پاکستان داشتیم تحقق یافته است." او گفت "مبنای سیاست ما، بهبود شرایط طبقات فقیر است."

حق نشر عکس AFP
Image caption شهباز شریف از حزب مسلم لیگ شاخه نواز رقیب اصلی عمران خان در انتخابات پارلمانی پاکستان بود

عمران خان گفت که در پی برگزاری انتخابات، مایل است پاکستانی متحد را مشاهده کند و افزود حملات سیاسی از جمله به شخص خود را فراموش می‌کند. او افزود: "دولت من در پی انتقام‌جویی از هیچکس نیست."

در زمینه سیاست خارجی، او خواستار گسترش "روابط با آمریکا بر اساس گسترش منافع متقابل" شده و از تلاش برای کاهش تنش با هند، دشمن سنتی پاکستان سخن گفته است. خان خطاب به هواداران خود گفت: "ما موفق شده‌ایم و ماموریتی بر عهده ماست."

عمران‌خان ایران را همسایه مهم پاکستکان توصیف کرد و گفت که برای روابط بهتر با این همسایه‌اش تلاش می‌‎کند.

عمران‌خان گفت مردم افغانستان با مشکلات زیادی روبه رو هستند. او گفت برای آوردن صلح در افغانستان تلاش می‌کند. عمران‌خان علاوه کرد که می‌خواهد همانند کشورهای اروپایی بین افغانستان و پاکستان مرز‌های باز برقرار باشد.

رهبر تحریک انصاف پاکستان علاوه کرد که رابطه اسلام‌آباد با واشنگتن در مورد افغانستان نیازمند تعادل است. او گفت در حال حاضر تنها آمریکا از این رابطه سود می‌برد و باید این نفع دو طرفه باشد.

انتخابات سراسری کنونی پاکستان در حالی برگزار شده که در تاریخ هفتاد ساله این کشور برای دومین بار یک دولت غیر نظامی توانسته بود دوره خود را به طور کامل و بدون مداخله نظامیان به پایان برساند.

در رای‌گیری دیروز، در کنار انتخابات نمایندگان مجلس ملی، انتخابات اعضای پارلمان‌های محلی ایالت‌های پنجاب، سند، خیبرپختونخواه و بلوچستان نیز انجام شد و شمارش آرای مجالس ایالتی نیز ادامه دارد.

این انتخابات چه در جریان مبارزات نامزدها و چه رای گیری با خشونت همراه بوده است. در جریان رای‌گیری روز گذشته، بیش از ۳۵۰ هزار تن از نفرات ارتش در کنار حدود ۴۰۰ هزار مامور پلیس امنیت این انتخابات را برعهده داشتند. با وجود این، انفجاری انتحاری در کویته، مرکز ایالت بلوچستان دست‌کم ۳۱ کشته و ۲۸ زخمی برجای گذاشت.