دوچرخه‌سواران خارجی در تاجیکستان 'به قتل رسیده اند'

بنا بر گزارش رسانه‌های محلی راننده خودرو و همراهانش پس از زیر گرفتن دوچرخه‌سواران از خودرو پیاده شده و با چاقو به آنها حمله کرده‌اند حق نشر عکس Travel_Nerd
Image caption بنا بر گزارش رسانه‌های محلی راننده خودرو و همراهانش پس از زیر گرفتن دوچرخه‌سواران از خودرو پیاده شده و با چاقو به آنها حمله کرده‌اند

مقام‌های محلی در تاجیکستان می‌گویند، گردشگران دوچرخه‌سواری که روز یکشنبه (۷ مرداد/۲۹ ژوئیه) توسط خودرویی زیر گرفته و کشته شدند، قربانی حمله‌ای عمدی بوده اند.

این رویداد در منطقه دنغره، در هفتاد کیلومتری دوشنبه، پایتخت تاجیکستان رخ داد و کشته‌شده‌ها شامل دو آمریکایی، یک شهروند سوئیس، یک شهروند هلند هستند. سه گردشگر دیگر هم در این حمله زخمی شده‌اند.

گروه دولت اسلامی (داعش) ادعا کرده است که این حمله به "شهروندان ائتلاف صلیبی" را انجام داده است.

رمضان رحیم زاده، وزیر کشور تاجیکستان گفت که مهاجمان "چاقو و تفنگ" به همراه داشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه گزارش های جداگانه پلیس در روزهای یکشنبه و دوشنبه نشان می دهد که پنج نفر به ظن مشارکت در این حمله توسط ماموران پلیس کشته شده اند و حداقل چهار مظنون هم دستگیر شده اند.

مقام های محلی گفتند که جعفرالدین یوسف اف ۲۱ ساله، صاحب اتومبیل دوو لگانزایی که به دوچرخه سواران کوبید در میان کشته هاست.

راننده خودرو و همراهانش از محل حادثه فرار کردند.

مقام‌ها گفتند در عملیاتی برای دستگیری عاملان این رویداد که به دستور امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری راه اندازی شد، دو مظنون به دلیل "مقابله با پلیس از بین برده" شدند و یک نفر هم بازداشت شد.

همچنین گفته شد که سه مظنون دیگر تا یک روستا تحت تعقیب قرار گرفتند و "بی ضرر گردانده" شدند. تصور می شود منظور مقام ها همان کشته شدن این سه نفر باشد.

همچنین خودرو آسیب‌دیده‌ای هم به دست آمده که گفته می‌شود، در این "حمله" از آن کار گرفته شده است.

بنابر گزارش رسانه‌های محلی راننده خودرو و همراهانش پس از زیر گرفتن دوچرخه‌سواران از خودرو پیاده شده و با چاقو به آنها حمله کردند.

امامعلی رحمان امروز دوشنبه (۸ مرداد/۳۰ ژوئیه) به آمریکا، هلند و سوئیس پیام‌های تسلیت فرستاد.

قربانیان از جمله گروه هفت‌نفری از گردشگرانی بودند که برای سیاحت به این کشور آسیای میانه رفته بودند. سه نفر دیگر هم شهروندان کشورهای فرانسه، هلند و سوئیس هستند.

آنها در جاده معروف پامیر با مناظر فوق العاده کوهستانی که از دوران اتحاد جماهیر شوروی به جا مانده سفر می کردند.

سفارت آمریکا در دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت: "تایید می‌کنیم که دو آمریکایی دوچرخه‌سوار به تاریخ ۲۹ ژوئیه در دنغره کشته شدند. به دلیل درنظرگیری حریم خصوصی، نمی‌توانیم جزئیات بیشتری ارائه کنیم."

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای این "حمله پوچ" را محکوم و با خانواده های قربانیان ابراز "همدردی عمیق" کرد.

موضوعات مرتبط