فرستاده روسیه از فاصله گرفتن نیروهای مورد حمایت ایران از بلندی های جولان خبر داد

سوریه حق نشر عکس EPA
Image caption ایران از حامیان اصلی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بوده است و می‌گوید با کمک روسیه، ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان داعش را در سوریه شکست داده است

فرستاده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در سوریه گفته توافقی با اسرائیل به دست آمده که اطمینان حاصل می کند نیروهای مورد حمایت ایران حداقل ۸۰ کیلومتر از مرز سوریه با بلندی های اشغالی جولان فاصله بگیرند.

الکساندر لاورنتیف به خبرگزاری اینترفکس روسیه گفت: "این توافق هنوز به قوت خود باقی است. نیروهای ایرانی عملا از (ناحیه عاری از درگیری در سوریه) فاصله گرفته اند تا سبب آزار دولت اسرائیل که بر حملات به مراکز ایرانی در این منطقه افزوده نشود."

او گفت که این توافق با ضمانت روسیه همراه است.

به گزارش آسوشیتدپرس نیروهای سوریه روز دوشنبه پس از عملیاتی شش هفته ای موفق به پس گرفتن کنترل کامل نواحی مرزی در نزدیکی بلندی های جولان شدند.

خبرگزاری رویترز هفته پیش به نقل از یک مقام اسرائیلی گزارش داد که روسیه پیشنهاد کرده بود نیروهای ایرانی را در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از خط آتش بس بلندی های جولان اشغالی نگه دارد.

اما این مقام که نامش فاش نشد به رویترز گفت اسرائیل این پیشنهاد را - که در جریان دیداری میان آقای نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه مطرح شده بود - ناکافی دانست و رد کرد.

اسرائیل خواستار خروج کلیه نیروهای ایرانی از سوریه است.

اما سفیر روسیه در اسرائیل روز ۳۰ ژوئیه گفت که درخواست‌های بنیامین نتانیاهو دایر بر اینکه نیروهای ایرانی و متحدانش باید سوریه را ترک کنند غیرواقع بینانه است.

او گفت که حضور ایران در سوریه "براساس اصول سازمان ملل کاملا مشروع است"و در پاسخ سوال دیگری اضافه کرد: "نه، ما نمی توانیم آنها را وادار (به ترک سوریه) کنیم."

آناتولی ویکتوروف گفت که روسیه نمی تواند کاری برای ممانعت از حملات اسرائیل به نیروهای ایرانی در سوریه انجام دهد هرچند از آن راضی نیست.

اسرائیل پافشاری می کند که تثبیت نظامی ایران در سوریه را تحمل نخواهد کرد و در مواردی پایگاه های مورد استفاده ایران در سوریه را هدف قرار داده که به کشته شدن نیروهای ایرانی منجر شده است.

ایران می گوید به دعوت سوریه در این کشور حضور دارد و تا زمانی که لازم باشد در آنجا خواهد ماند.

وزارت امور خارجه ایران قبلا گفته است "تا زمانی که نیاز باشد و خطر تروریسم در سوریه باقی باشد و دولت سوریه بخواهد، نیروهای ایرانی در خاک این کشور باقی خواهند ماند".

ایران و روسیه دو شریک و متحد اصلی رئیس جمهور سوریه هستند و با کمک های خود توانسته‌اند علیرغم حدود ۷ سال جنگ داخلی او را در قدرت نگه دارند.