حوثی های یمن در دریای سرخ آتش بس اعلام کردند

نیروهای دولتی حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای دولتی یمن در ساحل دریایی سرخ نزدیک باب‌المندب

شورشیان حوثی یمن روز چهارشنبه اعلام کردند که برای دو هفته هرگونه عملیات در دریای سرخ را متوقف می کنند.

این تصمیم پس از آن اعلام می شود که عربستان اخیرا به دلیل ناامنی در دریای سرخ انتقال نفت از این آبراه را معلق کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در بیانیه وزارت دفاع حوثی ها آمده است: "تعلیق یکجانبه عملیات دریایی ما برای یک دوره محدود خواهد بود... اما اگر این ابتکار عمل با استقبال روبرو و جبران شود امکان تمدید و تعمیم آن به سایر جبهه ها وجود دارد."

عربستان روز ۲۶ ژوئیه اعلام کرد که موقتا حمل نفت از طریق تنگه باب المندب که یکی از شلوغ ترین گذرگاه های کشتیرانی جهان است را معلق می کند. این واکنشی به حمله حوثی ها به دو نفتکش شرکت بحری عربستان بود که البته آسیب جدی ندیدند.

تلویزیون المسیره نزدیک به حوثی ها در آن زمان گفت که شورشیان یک ناو جنگی عربستان به نام "الدمام" را هدف گرفته بودند اما جزییات بیشتری ارائه نکرد.

حوثی ها که مورد حمایت ایران هستند صنعا پایتخت این کشور و بندر حدیده که محل ورود نیازهای حدودا سه چهارم جمعیت این کشور است را کنترل می کنند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان که به نفع دولت رسمی یمن با حوثی ها می جنگد از روز اول ژوئیه عملیات زمینی علیه حدیده را معلق کرد. امارات متحده عربی که بخشی از این ائتلاف است علت این تصمیم را ایجاد فرصتی برای تلاش های صلح سازمان ملل اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه محمد علی الحوثی، رئیس شورای انقلابی حوثی ها، چهارشنبه گفت که پیشنهاد آتش بس دریایی در "حمایت از تلاش های صلح و میانجیگری سازمان ملل" انجام می شود.

مارتین گریفیت فرستاده سازمان ملل در یمن به دنبال توافقی است که براساس آن شورشیان کنترل بندر حدیده را به یک کمیته تحت نظارت سازمان ملل واگذار کنند.

هشدار نتانیاهو

همزمان در این روز بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت: "اگر ایران برای مسدود کردن تنگه باب المندب تلاش کند، مطمئنم که با یک ائتلاف بین المللی که برای جلوگیری از این کار مصمم است روبرو خواهد شد، و این ائتلاف شامل همه شاخه های مختلف ارتش اسرائیل خواهد بود."

ایران تنگه باب المندب را تهدید نکرده است.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان سازمان ملل نوشت که ایران ممکن است مایل به ایفای نقش برای پایان دادن به جنگ یمن باشد.

این خبرگزاری نوشت که به بخش هایی از گزارش روز سه شنبه هیات کارشناسان سازمان ملل که بر تحریم های یمن نظارت دارند دست یافته.

در این گزارش که تحویل شورای امنیت سازمان ملل شد آمده است: "این هیات بر این باور است که ایران ممکن است اکنون مایل باشد نقشی سازنده برای یافتن یک راه حل صلح آمیز برای یمن ... ایفا کند."

این هیات همچنین در گزارش تازه خود گفت که بازرسی قطعات ۱۰ موشکی که به سوی عربستان پرتاب شد و پهپادهای حوثی ها "نشان دهنده شباهت های ساختاری با سیستم های تسلیحاتی تولید شده توسط جمهوری اسلامی ایران است."

این کارشناسان در گزارش قبلی خود در ماه ژانویه گفته بودند که ایران با ارائه مستقیم یا غیرمستقیم موشک و پهپاد به حوثی ها تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل را نقض کرده است.

عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ در حمایت از دولت عبدربه منصور هادی با حوثی ها می جنگد.

جنگ داخلی این کشور تقریبا ۱۰ هزار کشته به جا گذاشته و به گفته سازمان ملل باعث بزرگترین بحران انسانی در جهان شده چون بیش از هشت میلیون یمنی در معرض گرسنگی هستند.

هیات ناظران تحریم سازمان ملل در گزارش تازه اش می گوید که "حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان و استفاده از مواد منفجره توسط نیروهای حوثی در نیمه اول سال ۲۰۱۸ غیرنظامیان را دستخوش کرده است."

این هیات همچنین از تحلیل رفتن حاکمیت قانون در همه نواحی این کشور خبر می دهد.

موضوعات مرتبط