ترکیه از 'تلاش مشترک' برای رفع اختلاف با آمریکا خبر داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عکس آرشیوی پومپئو و چاووش‌اوغلو - وزیران خارجه آمریکا و ترکیه موافقت کرده‌اند برای حل اختلاف دو طرف تلاش کنند

وزیران خارجه ترکیه و آمریکا در مورد همکاری برای حل اختلاف بین دو طرف به توافق رسیده‌اند.

روز جمعه، ١٢ مرداد (٣ اوت)، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه پس از ملاقات با مایک پومپئو، همتای آمریکایی خود گفت که دو طرف موافقت کرده‌اند برای حل اختلاف بین دو کشور از نزدیک همکاری کنند. این ملاقات در حاشیه نشست آسه‌آن در سنگاپور صورت گرفت.

دو روز پیش، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که وزیران دادگستری و کشور ترکیه را به خاطر نقشی که در ادامه بازداشت اندرو برانسون، کشیش آمریکایی داشته‌اند، تحریم کرده است. آقای برانسون در پی کودتای نافرجام تابستان سال ٢٠١٦ در ترکیه بازداشت و به ارتباط با "تروریسم" و مشارکت در سازماندهی کودتا متهم شد. ظاهرا این اتهام به دلیل ارتباط او با مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بوده است.

در حالی که رئیس جمهوری آمریکا مشخصا بازداشت اندرو برانسون را بی‌عدالتی توصیف کرده و خواستار آزادی او شده بود، مقامات ترکیه او را از زندان آزاد کردند اما تحت بازداشت خانگی قرار دادند.

+ کاهش شدید ارزش پول ترکیه در پی تحریم‌های آمریکا

+ آمریکا دو وزیر ترکیه را تحریم کرد

+ افزایش تنش میان آمریکا و ترکیه بر سر کشیش زندانی

حق نشر عکس AFP
Image caption آندرو برانسون هنگام انتقال از زندان به بازداشت خانگی - ادامه بازداشت برانسون تحریم دو وزیر ترکیه را در پی داشته است

در پی اعلام تحریم دو وزیر کابینه ترکیه، نرخ برابری لیر این کشور به سرعت کاهش یافت. از چند ماه پیش، نرخ برابری لیر در برابر ارزهای معتبر روندی نزولی داشت که گفته می‌شود ناشی از نگرانی در مورد سیاست‌های اقتصادی دولت بوده است. تحریم وضع شده از سوی آمریکا، که احتمالا به نشانه‌ای از تزلزل در موقعیت بین‌المللی ترکیه تعبیر شده، این روند را سرعت بخشید.

علاوه بر کاهش ارزش لیر، بازر سهام ترکیه نیز نسبت به تشدید اختلاف با آمریکا واکنش نشان داد و بهای سهام و اوراق بهادار، به خصوص اوراق قرضه دولت ترکیه نیز با کاهش قابل توجهی مواجه شد.

مقامات ترکیه از جمله وزیر خارجه آن کشور، تحریم‌های آمریکا را غیرقابل قبول توصیف و تهدید کرده بودند که به اقدامات تلافی‌جویانه علیه آمریکا دست خواهند زد اما هنوز در این مورد گزارشی منتشر نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که وزیران خارجه آمریکا و ترکیه در دیداری که سنگاپور داشتند "در مورد موضوعات مختلف گفتگو کردند و تصمیم گرفتند که برای حل و فصل مسایل موجود بین دو کشور به تماس خود ادامه دهند."

پیشتر، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که ایالات متحده "به ترکیه فهمانده است که مهلت بازگرداندن کشیش برانسون به پایان خود نزدیک شده است."

آقای پومپئو گفت که اندرو برانسون و سایر آمریکایی‌هایی که به گفته او بدون دلیل موجه در ترکیه در بازداشت هستند باید آزاد شوند و به کشورشان برگردند. او افزود: "اینها افراد بیگناهی هستند که ترکیه برای مدتی طولانی آنان را در بازداشت داشته است."

علاوه بر آقای برانسون، دولت آمریکا خواستار بازگشت سه تن از کارمندان محلی سفارت خود در ترکیه است که آنان هم ظاهرا به ظن حمایت از مخالفان دولت در بازداشت به سر می برند.