ملانیا ترامپ از ورزشکار مورد انتقاد همسرش حمایت کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ملانیا و دونالد ترامپ - ساعاتی قبل از حمایت بانوی اول از لوبرون جیمز این ورزشکار هدف انتقاد مستقیم رئیس جمهوری قرار گرفته بود

ملانیا ترامپ، بانو اول آمریکا، از یک ورزشکار که مورد انتقاد شدید همسرش قرار گرفته بود حمایت کرده است.

سخنگوی خانم ترامپ در بیانیه‌ای گفته است که "به نظر می‌رسد که لوبرون جیمز هم کارهای خوبی را در حمایت از نسل آینده کشورمان انجام داده و بانوی اول همه را تشویق می‌کند تا در مورد مسایلی که کودکان امروزه با آنها مواجه هستند گفتگو و تبادل نظر کنند."

این بیانیه ساعاتی پس از آن صادر شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، در توییتر خود این ورزشکار را مورد انتقاد قراد داده بود. آقای ترامپ با اشاره به مصاحبه شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان با لبرون جیمز نوشته بود: "کودن‌ترین فرد در تلویزیون، یعنی دان لمون، همین حالا با لبرون جیمز مصاحبه کرد. او کاری کرد که لبرون با هوش به نظر برسه، که کار ساده‌ای نیست." لبرون جیمز در این مصاحبه رئیس جمهوری را مورد انتقاد قرار داد و گفت که دونالد ترامپ از ورزش برای تفرقه در جامعه آمریکا استفاده می‌کند.

موضوع این مصاحبه طرح خیریه لوبرون برای کمک به پیشرفت دانش آموزان در اکرون، شهر محل سکونت اوست که به خاطر کمی درآمد خانواده یا مسایل دیگر با مشکلات درسی مواجه هستند و پیشرفت مناسبی نداشته‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیمز هنگام آغاز برنامه کمک به پیشرفت درسی دانش آموزان محروم - جیمز هنوز به دور جدید حملات ترامپ پاسخی نداده است

در ادامه بیانیه سخنگوی همسر رئیس جمهوری آمریکا آمده است: "همانطور که می‌دانید، خانم ترامپ در قالب برنامه ابتکاری خود به نام 'بهترین باشید ' در سفرهای خود به سراسر کشور و همچنین در خارج در مورد شرایط رفاهی، وضعیت سلامت و اهمیت رفتار مسئولانه اینترنتی با بچه ها صحبت می‌کند." این بیانیه می‌افزاید که همسر رئیس جمهوری از سازمان‌ها، بیمارستان‌ها و مدارس بازدید می‌کند و از بازدید از نحوه اجرای طرح به راه افتاده در اکرون استقبال می‌کند.

لبرون جیمز به موضعگیری و صراحت لهجه در مسایل سیاسی و اجتماعی به خصوص در مخالفت با گرایش‌های نژادپرستانه در ایالات متحده شهرت دارد. او در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۸ به صندوق انتخاباتی باراک اوباما کمک مالی کرد و در انتخابات سال ۲۰۱۶ نیز علنا از هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، حمایت به عمل آورد.

او از منتقدان سیاست‌های دونالد ترامپ بوده است. پس از آنکه رئیس جمهوری دعوت از استف کاری به میهمانی کاخ سفید را پس گرفت، این اقدام را مورد انتقاد شدید قرار داد. دعوت از این بسکتبالیست به این دلیل لغو شد که همراه چند ورزشکار دیگر، در اعتراض به آنچه که برخورد نامناسب پلیس با سیاهپوستان در برخی شهرهای آمریکا می‌دانست هنگام پخش سرود ملی ایالات متحده به جای ایستادن، زانو زده بود.

در آن زمان، دونالد ترامپ در توییتر خود نوشت که "زانو زدن ارتباطی به نژادپرستی ندارد، اما به احترام به کشور مربوط می‌شود." در پاسخ، استف کاری نوشت که اعضای تیم در تمامی طول سال برای سرود ملی می‌ایستادند و زانو زدن را اقدامی به اعتراض به گرایش‌های نژادپرستانه توصیف کرد. او گفت که "این زانو زدن فقط به نژادپرستی ارتباط دارد"

جیمز لبرون هنوز به اظهارات جدید ترامپ واکنشی نشان نداده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زانو زدن ورزشکاران هنگام اجرای سرود ملی به نشانه اعتراض باعث خشم ترامپ شده بود