ترامپ اذعان کرد پسرش برای کسب اطلاعات با وکیل روس دیدار کرده بود

پسر بزرگ آقای ترامپ در ژوئن ۲۰۱۶ با وکیل روس دیدار کرد حق نشر عکس AFP
Image caption پسر بزرگ آقای ترامپ در ژوئن ۲۰۱۶ با وکیل روس دیدار کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اذعان کرده است که پسرش در ژوئن ۲۰۱۶ با یک وکیل روس "برای کسب اطلاعاتی درباره حریف" سیاسی او ملاقات کرده بود اما استدلال کرده که این کار قانونی بود.

این صریح ترین بیانیه آقای ترامپ درباره علت ملاقات دونالد ترامپ جونیور با ناتالیا وسلنیتسکایا، وکیل مرتبط با کرملین، در آن سال است.

رسانه های آمریکایی از جمله واشنگتن پست و سی ان ان روز یکشنبه به نقل از منابع مطلع گزارش دادند که آقای ترامپ نگران است پسرش به دلیل ملاقات ۹ ژوئن با وکیل روس به گرفتاری حقوقی دچار شود.

آقای ترامپ در واکنش نوشت: "رسانه های اخبار جعلی یک گزارش کاملا ساختی منتشر کرده اند که من نگران ملاقاتی هستم که پسر محشرم، دونالد، در برج ترامپ داشت."

"این دیدار برای گرفتن اطلاعاتی درباره یک حریف بود، که کاملا قانونی است و دایم در سیاست انجام می شود - و به جایی هم نرسید."

او افزود: "من اطلاعی از آن نداشتم!".

اهمیت اظهارات تازه چیست؟

به نظر می رسد که توییت تازه آقای ترامپ یک بیانیه قبلی کمپین او درباره آن ملاقات را نقض می کند.

وقتی اولین بار نیویورک تایمز گزارش آن دیدار را منتشر کرد، پسر آقای ترامپ در بیانیه ای گفت که او و خانم وسلنیتسکایا بیشتر درباره یک برنامه معلق شده پذیرش فرزند از روسیه توسط شهروندان آمریکا بحث کردند.

با این حال او متعاقبا اذعان کرد که با انجام این دیدار موافقت کرده بود چون به او گفته شد ممکن است وکیل روس اطلاعات رسواکننده ای درباره هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی آقای ترامپ، داشته باشد.

او همچنین ای میل هایی که به آن ملاقات منجر شد را منتشر کرد.

رسانه های آمریکایی سپس گزارش دادند که رئیس جمهور در تهیه بیانیه اولیه ای که پسرش درباره ملاقات منتشر کرد نقش داشته است.

این درحالی است که تیم آقای ترامپ ابتدا این موضوع را تکذیب می کرد، اما وکیل او بعدا تایید کرد او در واقع متن بیانیه پسرش را دیکته کرده بود.

ناظران در آمریکا استدلال کرده اند که اذعان تازه آقای ترامپ دایر بر اینکه انگیزه آن دیدار کسب اطلاعات درباره خانم کلینتون بود نشان می دهد که حرف قبلی او گمراه کننده بود.

چرا ملاقات با روس ها جنجالی بود؟

در فصل کارزارهای انتخاباتی در آمریکا عادی است که سیاستمداران درباره حریفان خود به تحقیق بپردازند.

با این حال کارشناسان می گویند که امکان دارد پسر آقای ترامپ قوانین مالی مبارزات انتخاباتی را نقض کرده باشد. براساس این قوانین پذیرش هر چیز ارزشمندی از یک دولت خارجی یا ملت خارجی غیرقانونی است.

واکنش مشتاقانه او به پیشنهاد اطلاعات درباره خانم کلینتون می تواند ناقض قانون "توطئه" باشد.

تیم ترامپ استدلال کرده است که پسر رئیس جمهور در آن ملاقات هیچ اطلاعات زیانباری درباره خانم کلینتون دریافت نکرد.

جی سکولو یکی از وکلای آقای ترامپ یکشنبه گفت که آن ملاقات ناض هیچ قانونی نبود.

خبرهای مرتبط: