نخست وزیر سابق مالزی به پولشویی متهم شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نجیب رزاق هنگام خروج از دادگاه - نخست وزیر سابق مالزی با اتهام جدید پولشویی هم مواجه است

نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالزی اتهام پولشویی را رد کرده است.

روز چهارشنبه، ۱۷ مرداد (۸ اوت)، نجیب رزاق در دادگاهی در کوالالامپور، پایتخت مالزی، حاضر شد و سه فقره اتهام پولشویی را که علیه او طرح شده رد کرد. آقای رزاق تا برگزاری جلسه بعدی دادگاه با سپردن وثیقه آزاد شده است.

پرونده جدید اتهامی علیه نخست وزیر سابق مالزی در حالی به جریان افتاده که دولت جدید مالزی به رهبری ماهاتیر محمد در صدد پیدا کردن چند میلیارد دلاری است که در زمان نخست وزیری نجیب رزاق از صندوق توسعه ملی مالزی "مفقود" شد.

نجیب رزاق و همسرش با اتهامات دیگری در زمینه فساد مالی مواجه هستند و به دستور دادگاه، ممنوع الخروج شده‌اند. نخست وزیر سابق مالزی در ارتباط با سه فقره اتهام خیانت در امانت و سوء استفاده از اموال دولتی هم خود را بیگناه اعلام کرده است. رسیدگی قضایی به این اتهامات هنوز آغاز نشده است.

+ نخست وزیر سابق مالزی رسما به فساد مالی متهم شد

+ نخست وزیر سابق مالزی بازداشت شد

+ مقادیر زیادی اجناس گرانبها از خانه نخست وزیر سابق مالزی کشف شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ماهاتیر محمد با متهم کردن دولت نجیب رزاق به فساد و با شعار مبارزه با فساد مالی بار دیگر به صحنه سیاست بازگشت

اتهام پولشویی به انتقال مبلغی معادل ۱۰ میلیون دلار از یکی از زیرمجموعه‌های صندوق توسعه ملی به حساب شخصی نجیب رزاق ارتباط دارد و در صورت اثبات این اتهام، وی ممکن است به تحمل تا پانزده سال زندان و پرداخت جریمه نقدی دست کم پنج برابر مبلغ مورد اتهام محکوم شود

ماجرای فساد در صندوق توسعه ملی در سال ۲۰۱۵ و زمان نخست وزیری نجیب رزاق فاش شد که رسانه‌های مالزی گزارش کردند که چند صد میلیون دلار از این صندوق، که به ابتکار نجیب رزاق برای "سرمایه‌گذاری توسعه" ایجاد شده بود به حساب‌های شخصی افراد منتقل شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption همسر نجیب رزاق هم در ارتباط با اتهام فساد مالی همسرش ممنوع الخروج شده است

نخست وزیر سابق مالزی همواره تاکید کرده که مبلغ منتقل شده از این حساب از اموال دولتی نبوده بلکه یکی از اعضای خاندان سلطنتی سعودی آن را به عنوان کمک به این صندوق در اختیار او قرار داده بود تا به هر نحوی که می‌تواند هزینه کند. وی گفته است که تمامی مبلغ منتقل شده به حساب‌های شخصی هم به صندوق بازگردانده شده است.

رزاق از سال ۲۰۰۹ تا شکست در انتخابات پارلمانی ماه مه سال جاری، نخست وزیر و رهبر ائتلاف حزبی باریسان ناسیونال (جبهه ملی) بود. این حزب از زمان استقلال مالزی در دهه ۱۹۶۰ تا شکست انتخاباتی سال جاری قدرت را در دست داشت.

عامل اصلی در ورود ماهاتیر محمد، نخست وزیر پیشین مالزی به صحنه مبارزات انتخاباتی در سن ۹۲ سالگی، اخبار مربوط به فساد گسترده در تشکیلات دولتی بود. ماهاتیر محمد از سال ۱۹۸۱ تا سال ۲۰۰۳ رهبر حزب باریسان ناسیونال و نخست وزیر مالزی بود و از او با عنوان معمار روند توسعه اقتصادی مالزی نام برده می شود.

کوتاه مدتی پس از شکست حزب باریسان ناسیونال در انتخابات سال جاری، ماموران پلیس مبارزه با فساد مالزی با مراجعه به دفتر کار، خانه مسکونی و مکان‌های دیگر متعلق به نجیب رزاق مقادیر قابل توجهی اسناد، پول مالزی و ارز خارجی، جواهرات و کیف‌های گرانقیمت زنانه را توقیف کردند و با خود بردند. مقامات پلیس بعدا گزارش کردند که ارزش اموال توقیف شده معادل بیش از دویست میلیون دلار است.