آمریکا روسیه را در ارتباط با حمله سالزبری تحریم می کند

بخشی از شهر سالزبری که پس از حمله مسدود شد حق نشر عکس AFP
Image caption بخشی از شهر سالزبری که پس از حمله مسدود شد

دولت آمریکا می گوید نتیجه گیری کرده است که روسیه علیه جاسوس سابق روس سرگی اسکریپال و دخترش یولیا در بریتانیا از سم اعصاب استفاده کرده و تحریم هایی در این ارتباط بر روسیه اعمال می کند.

این اقدام را وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در واشنگتن اعلام کرد.

سرگی و یولیا اسکریپال روز ۴ مارس بیهوش روی نیمکتی در شهر سالزبری بریتانیا پیدا شدند.

حال هر دو وخیم بود اما بعد از چندین هفته بستری بودن در بیمارستان کاملا بهبود یافتند.

روسیه قویا هر گونه نقش داشتن در حمله به این دو را تکذیب کرده است.

هدر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: "ایالات متحده... براساس قانون ۱۹۹۱ کنترل تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی نتیجه گیری کرده که دولت فدراسیون روسیه در نقض قوانین بین المللی از سلاح های شیمیایی یا بیولوژیکی استفاده کرده، یا علیه شهروندان خود از سلاح های مرگبار شیمیایی یا بیولوژیکی استفاده کرده است."

حق نشر عکس Rex Features
Image caption سرگی و یولیا اسکریپال چند هفته بعد از حمله در بیمارستان بهبود یافتند

او افزود که تحریم های تازه از روز ۲۲ اوت اعمال خواهد شد.

در پی حادثه سالزبری، دولت بریتانیا گفت که در آن از سم اعصاب نوویچوک با کیفیت نظامی، از نوعی که روسیه تولید کرده بود، استفاده شده است.

در پی این حادثه روابط میان روسیه و غرب به سطح تازه ای افت کرد. بیش از ۲۰ کشور دیپلمات های روس را در همبستگی با بریتانیا اخراج کردند. از جمله ۶۰ دیپلمات روس از آمریکا اخراج شدند و کنسولگری روسیه در سیاتل بسته شد.

سه ماه بعد از حمله سالزبری، دو نفر دیگر در خانه ای در ایمزبری در حدود ۱۳ کیلومتری شهر مریض شدند. یکی از آن دو به نام دان استرجس بعدا درگذشت و دوست او چارلی رولی سه هفته در بیمارستان بستری بود.

دانشمندان در پورتون دان، آزمایشگاه تحقیقات نظامی بریتانیا، متوجه شدند که این دو در معرض نوویچوک بوده اند.

آقای رولی به شبکه "آی تی وی" گفت که او پیشتر یک بطری باز نشده عطر را پیدا کرده و به خانم استرجس داده بود که آن را روی مچش پاشید.