عربستان میانجیگری برای بهبود روابط با کانادا را رد کرد

جبیر

عربستان سعودی روز چهارشنبه هرگونه میانجیگری برای حل اختلافات دیپلماتیک با کانادا را رد کرده و از بررسی اقدامات تنبیهی تازه علیه اوتاوا خبر داده است.

ریاض روز دوشنبه سفیر این کشور را اخراج و سفیر خود را از اتاوا فراخواند که در واکنش به اعتراض کانادا به بازداشت فعالان حقوق زنان از جمله سمر بدوی بود.

عادل جبیر وزیر خارجه عربستان ضمن رد هرگونه میانجیگری گفته است که "کانادا دچار اشتباه بزرگی شده و باید این اشتباه تصحیح شود."

او گفت که کشورش "درحال بررسی تدابیر اقتصادی دیگری" علیه کاناداست اما جزییاتی ارائه نکرد.

ریاض قبلا گفته که سرمایه گذاری ها و فعالیت های تجاری تازه در کانادا را متوقف می کند.

عربستان همچنین گفت که هزاران دانشجوی خود را که در کانادا مشغول تحصیل هستند به سایر کشورها منتقل خواهد کرد.

کانادا در مقابل اشاره کرده که عقب نشینی نخواهد کرد.

سمر بدوی هفته پیش به همراه نسیمه الساده دیگر فعال حقوق در این کشور بازداشت شد.

آقای جبیر در پاسخ به سوالات درباره این بازداشت ها گفت: "موضوع حقوق بشر نیست، مساله امنیت ملی است... عربستان سعودی به هیچ وجه در امور کانادا دخالت نمی کند. بنابراین کانادا باید اقدامات خود نسبت به آل سعود را تصحیح کند."

جاستین ترودو روز چهارشنبه گفت: "کانادا همیشه قویا و به روشنی چه به طور خصوصی چه علنی در مورد مسائل حقوق بشر صحبت خواهد کرد."

او افزود "ما نمی خواهیم روابط بدی با عربستان سعودی داشته باشیم" و اشاره کرد که ریاض "در زمینه حقوق بشر پیشرفت کرده است."

حق نشر عکس AFP
Image caption سمر بدوی در کنار هیلاری کلینتون و میشل اوباما. او در سال ۲۰۱۲ جایزه بین المللی شجاعت زنان را گرفت

آقای ترودو گفت که کریستیا فریلند وزیر خارجه این کشور "گفتگوی مفصلی" در روز سه شنبه با آقای جبیر داشته است تا اختلافات را حل کند.

او گفت: "گفتگوهای دیپلماتیک ادامه می یابد."

به گزارش خبرگزاری فرانسه عربستان قراردادی ۱۵ میلیارد دلاری برای خرید نفربرهای سبک از کانادا بسته که اکنون در خطر است.

عربستان سعودی برای زنان قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد که طبق آن زنان برای اقداماتی مانند سفر، کار کردن و دسترسی به خدمات بهداشت و درمانی باید اجازه شوهر یا یک قیم مرد محرم را داشته باشند.

با این حال در پی اصلاحات معرفی شده از سوی محمد بن سلمان، ولعیهد عربستان برخی از سختگیری‌ها در خصوص زنان در ماه‌های گذشته کاهش یافته است. از جمله ممنوعیت رانندگی زنان لغو شد و برای اولین زنان توانستند برای دیدن مسابقه فوتبال به استادیوم بروند.

همچنین زنان سعودی حق حضانت مشروط فرزندان خود را گرفتند.

موضوعات مرتبط