تعداد قربانیان توفان پورتوریکو ۲۰ برابر آمار رسمی اولیه بوده است

دانشگاه هاروارد در تحقیقی که نتایجش ماه مه گذشته اعلام شد آمار قربانیان را ۴۶۰۰ نفر برآورد کرده بود حق نشر عکس Reuters
Image caption دانشگاه هاروارد در تحقیقی که نتایجش ماه مه گذشته اعلام شد آمار قربانیان را ۴۶۰۰ نفر برآورد کرده بود

دولت محلی پورتوریکو پذیرفته که آمار قربانیان توفند دریایی ماریا که سال گذشته این جزیره را در هم کوبید، بسیار فراتر از ۶۴ نفری بوده که در آمارهای رسمی اعلام شده بود. مقام‌های این منطقه آمریکا اکنون می‌گویند رقم حدود ۱۴۲۷ نفر کشته واقعی به نظر می‌رسد. رقمی که بیش از ۲۲ برابر آمار رسمی است.

پورتو ریکو که از سپتامبر سال گذشته با مصائب بعد از توفند ماریا دست و پنجه نرم می‌کند هنوز برای تعمیر بسیاری از زیرساخت‌های اساسی خود چون برق و آب آشامیدنی با بحران روبرو است.

دولت محلی این جزیره که از اراضی ایالات متحده محسوب می‌شود برای بازسازی مناطق آسیب دیده از کنگره آمریکا ۱۳۹ میلیارد دلار کمک اضطراری درخواست کرده است.

با وجود این، هنوز آمار ۶۴ نفر در گزارش‌های رسمی دولت پورتو ریکو دست نخورده باقی مانده است چرا که مقام‌ها منتشر نتایج نهایی تحقیقی هستند که دانشگاه جرج واشنگتن برعهده گرفته است و قرار است آمار دقیق قربانیان توفند ماریا را برای دولت محلی استخراج کند.

نخستین بار رونامه نیویورک تایمز گزارش کرد که مقام‌های دولت پورتو ریکو به صورت غیر رسمی اذعان کرده‌اند که تعداد قربانیان این نوفان دریایی بسیار بیشتر از ۶۴ نفری بوده که در گزارش های رسمی به آن اشاره شده است. برخی از کارشناسان حتی تعداد دقیق قربانیان مرتبط با توفند ماریا را حدود ۴۶۰۰ نفر برآورد کرده‌اند.

سخنگوی دولت محلی پورتو ریکو آمار ۱۴۲۷ قربانی را "برآوردی منطقی" خوانده اما همزمان تاکید کرده آمار دقیق و رسمی تا هنگام اعلام نتایج نهایی تحقیق دانشگاه جرج واشنگتن تغییر نخواهد کرد.

پدرو کرام به نیویورک تایمز گفته: "ما بنا نداریم این آمار را تا هنگام تکمیل تحقیقات و به دست آمدن آمار دقیق علنی کنیم و آن را در اذهان عمومی به عنوان آمار رسمی جلوه دهیم."

فرماندار پورتور ریکو در یک سال گذشته به علت نحوه مدیرت این بحران طبیعی و همچنین اعلام آمار قربانیان تحت فشار منتقدان بوده است.

پورتو ریکو حدود سه و نیم میلیون نفر جمعیت دارد. این منطقه مجموعه‌ای از جزایر در شمال دریای کارائیب است که قلمرو ایالات متحده آمریکاست.

اهالی پورتوریکو، شهروند آمریکا به حساب می‌آیند اما در کنگره حق رای نداشته و رای‌هایشان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به حساب نمی‌آید.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط