نهادهای امدادی سازمان ملل کشته شدن کودکان یمنی را محکوم کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption در حمله هوایی ائتلاف یک بازار ماهی‌فروشان و یک اتوبوس حامل دانش‌اموزان هم هدف قرار گرفت

مقامات نهادهای امدادرسانی سازمان ملل فعال در یمن انفجار یک اتوبوس حامل دانش آموزان در جریان عملیات ائتلاف به رهبری عربستان را محکوم کرده‌اند.

حمله به این اتوبوس در روز پنجشنبه باعث کشته شدن دست کم ٢٩ دانش آموز شد. منابع ائتلاف به رهبری عربستان گفته‌اند که عملیات مورد نظر در واکنش به پرتاب موشک حوثی‌ها به خاک عربستان صورت گرفته و مشروع بوده است.

صندوق کودکان سازمان ملل - یونیسف - این حمله را "مغایر وجدان" توصیف کرده و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، خواستار انجام تحقیقات در این زمینه شده‌ است.

حوثی‌ها از پیشنهاد تحقیقات مستقل در این زمینه استقبال کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP

روز پنجشنبه، هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی نقاطی را در استان صعده، از مناطق نزدیک به مرز عربستان در یمن بمباران کردند. صعده تحت تسلط حوثی‌هاست و مقامات عربستان گفته‌اند که از این محل به سوی عربستان موشک پرتاب کرده‌اند. به گفته آنان، این حملات به تلافی حملات موشکی و برای نابودی تاسیسات نظامی حوثی‌ها صورت گرفته اما گزارش‌‌ها حاکی از آن است که در جریان این عملیات، یک بازار ماهی‌فروشان و یک اتوبوس هم هدف قرار گرفت.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، متشکل از تعدادی از کشورهای عرب و اسلامی، در حمایت از دولت یمن علیه شبه‌نظامیان حوثی وارد جنگ شده‌ است. حوثی‌ها از حمایت ایران برخوردارند و برخی رسانه‌ها از جنگ یمن به عنوان جنگ نیابتی بین حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران و حکومت خاندان سلطنتی سعودی نام برده‌اند.

مقامات سعودی حکومت ایران را متهم می‌کنند که با نقض مصوبات شورای امنیت سازمان مل، تسلیحات از جمله موشک‌هایی را در اختیار حوثی‌های می‌گذارند که آنها را به سوی اهدافی در داخل خاک عربستان پرتاب می‌کنند. اکثر این حملات موشکی توسط دفاع ضد موشکی سعودی خنثی شده است.

سازمان ملل و اکثر کشورهای جهان دولت یمن را دولت قانونی آن کشور می‌دانند در حالیکه حوثی‌ها بر پایتخت و بخش‌های وسیعی از این کشور مسلط هستند.

+ ده‌ها کودک و غیرنظامی یمنی در حملات 'ائتلاف به رهبری عربستان' کشته شدند

+ نقل قول جنجالی خبرگزاری فارس در مورد یمن از یک سرتیپ سپاه

+ حوثی های یمن در دریای سرخ آتش بس اعلام کردند