جنجال سفر تفریحی وزیر شیلات نروژ به ایران به استعفا ختم شد

وزیر شیلات نروژ ماه پیش به همراه دوست دختر خود که متولد ایران است به ایران سفر کرده بود حق نشر عکس facebook/Per.Sandberg.FrP
Image caption وزیر شیلات نروژ ماه پیش به همراه دوست دختر خود که متولد ایران است به ایران سفر کرده بود

پر سندبرگ، وزیر شیلات نروژ که اخیرا به همراه دوست دختر متولد ایران خود به ایران سفر کرده بود، امروز دوشنبه (۲۲ مرداد/ ۱۳ اوت) استعفا کرد.

او پذیرفت که در سفری تفریحی به ایران در ماه گذشته (ژوئیه)، پروتکل‌های امنیتی دولت کشورش را نادیده گرفته است.

این وزیر سابق ۵۸ ساله مقصد خود را به همکارانش اطلاع نداده بود و تلفن همراه دولتی خود را هم به ایران برده بود.

آقای سندبرگ معاون رهبر حزب ضدمهاجرت "توسعه" است که علاوه بر حزب رقیب، حتی هدف انتقاد هم حزبی‌های خود هم قرار گرفته است.

او یک‌بار دیگر در سال ٢٠١٦ هم در سفری کاری به ایران رفته بود.

"بهاره لتنس" دوست دختر ۲۵ ساله آقای سندبرگ متولد ایران است و حدود ده سال پیش موفق به کسب اقامت نروژ شده است.

درخواست پناهندگی او سه بار رد شده بود که بار آخر با اخراج از نروژ هم همراه شد. او در نهایت به دلیل خطر ازدواج اجباری در صورت بازگشت به ایران موفق شد اقامت نروژ را بگیرد.

حق نشر عکس facebook/Per.Sandberg.FrP
Image caption آقای سندبرگ عکس‌هایی از نقاط مختلف ایران منتشر کرد که انتقادهایی را هم به همراه داشت

پس از این سفر، نخست وزیر نروژ با اینکه به آقای سندبرگ دستور داد برای کنترل، تلفن همراه خود را تحویل پلیس دهد ولی هنوز زیر تیغ انتقادهای حزب رقیب است؛ کسانی که کفایت دولت را در زمینه "امنیت ملی" زیر سئوال برده‌اند.

بر اساس قوانین نروژ، دولت این کشور، وزرا را مکلف کرده که مقصد خود را به دفتر نخست وزیری این کشور اطلاع دهند و استفاده از تلفن‌های دولتی در طول سفر هم ممنوع است.

نروژ از جمله کشورهایی است که همکاری امنیتی با ایران ندارد.

آقای سندبرگ با انتشار عکس‌هایی از سفرش به نقاط مختلف ایران، از این کشور تعریف کرده بود که انتقادهایی را به دنبال داشت.

حق نشر عکس facebook/Per.Sandberg.FrP

او پس از بازگشت به کشورش به بخشی از این انتقادات پاسخ داد و در فیسبوک نوشت: "من در تعطیلات مردم، کشور و فرهنگ ایران را از نزدیک دیدم و تجربه کردم و اینها نتایج من از این سفر هستند: ایران کشوری بزرگ با مردمی بزرگ است اما شوربختانه آنها حکومت و نهاد قدرتی دارند که کاملا با ارزشهای من ناسازگار است."

سایت "زیر آسمان نروژ" که اخبار مربوط به ایرانیان ساکن نروژ را پوشش می‌دهد، به نقل از مازیار کشوری، سیاستمدار ایرانی-نروژی، که عضو حزب "توسعه" نروژ است از آقای ساندبرگ انتقاد کرده است.

آقای کشوری گفته است: "وجدانش تحمل سکوت بیشتر را ندارد چون او و بسیاری از پناهندگان کشور نروژ را برای گریز از بی‍عدالتی‌ها و قوانین ضد حقوق بشر و تروریستی رژیم ایران انتخاب کرده‌اند اما در همین حال هم‌حزبی من با تفریح در سواحل شمال ایران، یعنی درست در جایی که زنان ایرانی حق شنا و آفتاب گرفتن بدون حجاب را ندارند، از ایران بعنوان کشوری امن و آزاد با مردمانی مهربان و با فرهنگ غنی و آداب و رسوم زیبا یاد می‌کند."