اسرائیل گذرگاه ورود کالا به غزه را باز می کند

حق نشر عکس AFP
Image caption منتقدان می گویند اسرائیل با بستن این گذرگاه همه مردم غزه را به طور دسته جمعی مجازات می کند

اسرائیل اعلام کرده است که گذرگاه حیاتی کرم شالوم (كرم أبو سالم) بین این کشور و نوار غزه را باز می کند. از این گذرگاه است که به بیش از دو میلیون فلسطینی محموله های غذایی، دارویی و سوخت می رسد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، گفته است اگر آرامش نسبی ای که در ظرف چند روز گذشته در مرز غزه برقرار شده ادامه پیدا کند، گذرگاه کرم شالوم چهارشنبه (۱۵ اوت) از ساعت نه صبح به وقت محلی باز می شود.

آویگدور لیبرمن - که پس از یک نشست مقامات عالی رتبه و امنیتی دولت اسرائیل صحبت می کرد - همچنین گفت که به ماهیگیران فلسطینی تا ۱۷ کیلومتری ساحل غزه اجازه صید داده می شود.

در پی فرستادن بادبادک ها و بالن های حامل مواد آتش زا از غزه به اسرائیل، ماه گذشته اسرائیل گذرگاه یاد شده را بست.

اسرائیل می گوید آن حملات - که از ماه آوریل آغاز شده بود - تا به حال حداقل سه هزار هکتار زمین کشاورزی را سوزانده و صدها میلیون دلار خسارت ایجاد کرده است.

چهارشنبه گذشته شبه نظامیان فلسطینی بیش از ۱۸۰ راکت و خمپاره به سوی اسرائیل شلیک کردند. اسرائیل در واکنش ۱۵۰ هدف "نظامی" و "استراتژیک" را در غزه بمباران کرد. در آن درگیری سه فلسطینی از جمله یک زن باردار و بچه ۱۸ ماهه‌اش کشته و هفت شهروند اسرائیل زخمی شدند.

یک روز بعد، با میانجی گری مصر و سازمان ملل متحد طرفین به یک توافق آتش بس دست پیدا کردند که باعث شد شدت درگیری ها به طور محسوسی کاهش پیدا کند؛ منابعی نزدیک به حماس اعلام کردند که از ظهر پنجشنبه گذشته کلیه حملات راکتی متوقف می‌شود.

فلسطینیان معترض از ماه مارس (فروردین) اعتراضات هفتگی، با عنوان "راهپیمایی بازگشت" ترتیب دادند و هر هفته در نزدیک حصار مرزی اسرائیل با غزه تجمع می کردند. آنان می‌گویند باید حق آنان برای بازگشت به سرزمین‌هایی که از آن رانده شده‌اند به رسمیت شناخته شود.

بیش از ۱۶۰ فلسطینی، بسیاری به ضرب گلوله تک تیراندازان اسرائیلی، در این اعتراضات کشته شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشری و بین‌المللی واکنش اسرائیل را "نامتناسب" خوانده‌اند.

اسرائیل می‌گوید مقابله با کسانی که قصد عبور از مرز و تخریب تاسیسات مرزی را دارند موجه است.