کلیسای کاتولیک پنسیلوانیا؛ 'هزاران کودک قربانی آزار جنسی بودند'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اسقف اعظم دونالد وئورل در نامه ای به کشیشان پنسیلوانیا درباره 'جزئیات عمیقا آزاردهنده' گزارش هیات تحقیق هشدار داده است

دیوان عالی ایالت پنسیلوانیای آمریکا اسامی ۳۰۰ کشیش کاتولیک که متهم هستند در ظرف چند دهه گذشته کودکان را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده اند منتشر کرده است.

هیات تحقیق ویژه پرونده می گوید بیش از یک هزار نفر را که در ظرف ۷۰ سال اخیر در دوران کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته اند شناسایی کرده است؛ این هیات در عین حال تخمین زده است که با احتساب افرادی که اسناد شکایت آنها در کلیسا گم شده یا موارد آزار احتمالی را گزارش نکرده اند، رقم واقعی قربانیان می تواند "هزاران" نفر باشد.

کلیسای کاتولیک پنسیلوانیا همچنین به سرپوش گذاری سازمان یافته درباره آن شکایت ها متهم شده است.

این جدیدترین گزارش درباره اتهامات آزار جنسی کودکان توسط کشیشان کاتولیک در کشورهای مختلف است.

بنا بر اسناد این پرونده، قربانیان دختران و پسران خردسال و نیز نوجوانان بوده اند.

هیات تحقق می گوید به خاطر پنهان کاری های کلیسا اکثر موارد آزار و اذیت جنسی مشمول مرور زمان شده و قابل پیگرد قضایی کیفری نیست. با این حال، مقامات احتمال طرح پرونده کیفری علیه برخی متهمان را رد نکرده اند.

اسقف اعظم دونالد وئورل در نامه ای به کشیشان پنسیلوانیا درباره "جزئیات عمیقا آزاردهنده" گزارش هیات تحقیق هشدار داده است.

ماه گذشته، پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک، استعفای تئودور مک‌کریک کاردینال معروف آمریکایی را پذیرفت. این کاردینال ۸۸ ساله متهم بود که ۵۰ سال پیش به یک پسر جوان تعرض کرده است.

به گفته واتیکان آقای مک‌کریک، اسقف سابق واشنگتن، باید پیش از رسیدگی رسمی به اتهامات خود، مراحل "توبه و دعا" را پشت سر بگذارد.

بیشتر بخوانید:


برخی رسوایی‌های آزار جنسی در کلیسای کاتولیک

  • آلمان: یک کشیش در سال ۲۰۱۲ اتهام ۲۸۰ فقره سوء استفاده جنسی از سه کودک ظرف یک دهه را پذیرفت.
  • آمریکا: افشاگری‌ها از آزار جنسی کودکان در دهه ۱۹۹۰ توسط دو کشیش در بوستون، مایه خشم عمومی شد.
  • بلژیک: اسقف بروژ در آوریل ۲۰۱۰ پس از پذیرفتن آزار جنسی یک پسربچه برای چندسال استعفا داد.
  • ایتالیا: کلیسای کاتولیک در ایتالیا پذیرفت که در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۰۰ پرونده کشیش کودک‌آزار در یک دهه گذشته گزارش شده است.
  • ایرلند: گزارشی در سال ۲۰۰۹ گفت که آزار جنسی و روانی، در سرتاسر قرن بیستم در مدرسه‌ها و پرورشگاه‌های تحت مدیریت کلیسای کاتولیک "همه‌گیر" بوده است.