سقوط مرگبار پل در ایتالیا؛ انتقاد سیاستمداران و دفاع پیمانکار

پل حق نشر عکس EPA

شرکت ایتالیایی مسئول بازرسی، تعمیر و نگهداری پل ویران شده بزرگراه ارتباطی شهر جنوا از عملکرد خود دفاع کرده است.

سیاستمداران ایتالیایی به شدت از کار شرکت اتوستراده ایتالیا انتقاد کرده‌اند و وزیر راه و ترابری ایتالیا گفته است که در حال بررسی لغو قرارداد این شرکت است.

این پل روز گذشته و در پی ریزش سنگین باران فرو ریخت و در نتیجه آن، دست کم ۳۸ نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

اتوستراده ایتالیا با صدور بیانیه‌ای گفته است که تمامی وظایف قانونی خود برای بازرسی و نگهداری از این پل را به طور کامل انجام داده و مسئولیتی در قبال ریزش این پل ندارد.

بعضی از کارشناسان گفته‌اند که دلیل ریزش این پل معایبی در طراحی آن بوده است. این پل را ریکاردو موراندی، مهندس ایتالیایی، در دهه ١٩٦٠ طراحی کرد و از سال ٢٠١٦، تعمیرات اساسی پل آغاز شده بود و تا زمان ریزش آن ادامه داشت.

دو سال پیش، یکی از اساتید دانشگاه جنوا طراحی پل را "مهندسی شکست‌خورده" توصیف کرده و خواستار تعویض آن شده بود.

شرکت اتوستراده گفته است که در عملیات تعمیر پل از روش‌های منطبق با پیشرفته‌ترین ضوابط جهانی استفاده کرده و قصوری در این زمینه صورت نگرفته است.

بعضی از رسانه‌های خبری برنامه ریاضت اقتصادی دولت ایتالیا را مقصر دانسته و گفته بودند که بودجه لازم برای تعمیر و نگهداری این پل و تاسیسات مشابه اختصاص نیافته است. دولت این اتهام را رد کرده است.

بحران مالی ده سال پیش به اقتصاد ایتالیا فشار سنگینی وارد کرد و دولت، که با بدهی سنگینی مواجه بود، ناچار به اجرای سیاست‌ ریاضت اقتصادی شد.

بیشتر بخوانید:ریزش پل هوایی اتوبان در ایتالیا دستکم سی و پنج کشته برجای گذاشت

حق نشر عکس Reuters

موضوعات مرتبط