رای دادگاه سوئد به نفع زن مسلمانی که حاضر به دست دادن نشده بود

فرح الحاجیه حق نشر عکس FARAH ALHAJEH
Image caption فرح الحاجیه می‌گوید که به خاطر دیگرانی که ممکن است تجربه مشابه او داشته باشند، دست به شکایت زده است

دادگاهی در سوئد به نفع یک زن مسلمان که در جلسه مصاحبه برای استخدام حاضر به دست دادن با یکی از مصاحبه کنندگان مرد نشد، رای داد.

فرح الحاجیه، برای شغل مترجمی در شرکتی درخواست استخدام کرده بود اما در جلسه مصاحبه، به دلیل اعتقادات مذهبی‌ از دست دادن با یکی از مصاحبه کنندگان مرد خودداری کرد.

او به جای دست دادن به نشانه احترام دست خود را روی قلبش گذاشت.

دادگاه کار سوئد اعلام کرده است که این شرکت در قبال این زن تبعیض قائل شده است و باید چهل هزار کرون سوئد، معادل ۴۳۵۰ دلار غرامت پرداخت کند.

دست دادن یک عادت مرسوم در بسیاری از کشورهای اروپایی است و در عین حال بر اساس قوانین ضد تبعیض، شرکت‌ها و نهادهای عمومی از اینکه با افراد به دلیل جنسیت آنها رفتار متفاوتی شود منع شده‌اند.

دفتر رسیدگی به شکایات درباره تبعیض در سوئد که نمایندگی خانم الحاجیه را در دادگاه بر عهده داشت می‌گوید که قاضی این تصمیم را بر اساس قوانین مربوط به "منافع استخدام شوندگان، حق افراد در تسلط بر بدن خود و اهمیت حفاظت از آزادی مذهبی" گرفته است.

در مقابل، این شرکت که در زمینه خدمات ترجمه در شهر اپسالای سوئد فعالیت می‌کند، اعلام کرده است که در این شرکت با زنان و مردان به طور مساوی برخورد می‌شود و نمی‌تواند به یک کارمند اجازه دهد که به دلیل جنسیت یک همکار از دست دادن با او خودداری کند.

اما دفتر رسیدگی به شکایات می‌گوید که این زن هنگام سلام کردن به زنان و مردان حاضر در جلسه، دستش را روی قلبش قرار داده است و با این حرکت می‌خواسته از ناراحت شدن کسی جلوگیری کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دست دادن در اروپا یک عادت مرسوم است اما برخی از افراد به دلایل مختلف و گاهی مذهبی این کار را دوست ندارند

حق خودداری او از دست دادن به دلیل مذهبی، بر اساس کنوانسیون حقوق بشر اروپا محترم شمرده شده است و مقررات این شرکت درباره دست دادن می‌تواند به زیان مسلمانان باشد.

دادگاه همچنین ادعای این شرکت را که خودداری خانم الحاجیه از دست دادن با مردان بر شغل او به عنوان یک مترجم تاثیر خواهد گذاشت را رد کرد.

در بین قضات دادگاه اختلاف نظر وجود داشت، دو تن از قضات بر ضد خانم الحاجیه رای داده و سه قاضی به نفع او رای دادند.

پس از اعلام رای دادگاه، خانم الحاجیه به تلویزیون اس وی تی گفت: "از اینکه عدالت اجرا شده است خیلی خوشحالم."

او درباره روزی که این اتفاق افتاده بود گفت: "بعد از خارج شدن از اتاق مصاحبه به محض قدم گذاشتن در آسانسور به گریه افتادم. هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده بودم."

او گفت که به خاطر دیگرانی که ممکن است تجربه مشابه او داشته باشند، دست به شکایت زده است.

دو سال پیش دولت سوئیس از تصمیم یک مدرسه این کشور در معاف کردن دانش‌آموزان مسلمان پسر از دست دادن با زنان به شدت انتقاد کرده بود.

چند ماه پیش هم یک دادگاه تجدید نظر در فرانسه، حکم رد درخواست شهروندی یک زن الجزایری را به دلیل خودداری او از دست دادن با مقام‌های مرد تایید کرد.

این زن، که نام او منتشر نشده بود، گفته بود که به دلیل باورهای مذهبی خود نمی‌توانسته با مقامات رسمی مرد در مراسم اعطای شهروندی دست بدهد.

مقامات مسئول گفتند این مساله نشان داده که این زن "خود را با جامعه فرانسه وفق نمی‌دهد" و بر همین اساس درخواست شهروندی او را رد کردند.