مشاور حقوقی کاخ سفید با بازرس ویژه تحقیقات روسیه 'همکاری کرده است'

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ و دان مک‌گن، مشاور حقوقی ریاست‌جمهوری آمریکا (سمت چپ)

گزارش شده دان مک‌گن، مشاور حقوقی ریاست‌جمهوری آمریکا با رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیق در مورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا همکاری کرده است.

آقای مولر در حال تحقیق در مورد تبانی احتمالی کرملین با کمپین دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ است.

روزنامه نیویورک تایمز گفته است آقای مک‌گن به طور داوطلبانه حاضر به گفت‌و‌گو به عنوان شاهد شده است. مشاور حقوقی کاخ سفید در ۹ ماه گذشته حداقل سه بار با بازرس ویژه گفت‌و‌گو کرده است.

آقای ترامپ در توییتی گفت او به مشاور حقوقی ریاست‌جمهوری آمریکا اجازه داده تا در این زمینه همکاری همه‌جانبه داشته باشد. رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر اتهام تبانی را رد کرده است.

یک منبع نزدیک به آقای ترامپ به خبرگزاری رویترز گفته است رئیس‌جمهوری آمریکا نگرانی در این زمینه ندارد چون او مرتکب کار اشتباهی نشده است.

آقای ترامپ بارها به تحقیقات مربوط به مداخله روسیه در انتخابات حمله کرده و خواهان پایان دادن به این تحقیقات شده است.

رابرت مولر هنوز یافته‌های تحقیقات بیش از یک سال اخیر خود را ارائه نداده است.

وکیل آقای مک‌گن روز شنبه تائید کرد که مشاور حقوقی کاخ سفید با تیم تحقیق در زمینه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا همکاری کرده است. او گفته است آقای مک‌گن به سئوال‌های این گروه "به طور صادقانه" جواب داده است.

روزنامه نیویورک تایمز انگیزه آقای مک‌گن برای گفت‌و‌گو با آقای مولر را "یک اقدام غیر عادی" خوانده و آن را تصمیمی خوانده که بر مبنای همکاری اولین تیم حقوقی آقای ترامپ با گروه تحقیق گرفته شده است.

این روزنامه گفته است یک انگیزه دیگر اقای مک‌گن، هراس و نگرانی از تصمیم‌هایی است که در کاخ سفید گرفته شده که ممکن است موقعیت حقوقی او را به عنوان فردی که مانع از اجرای عدالت شده به خطر بیندازد.

طبق این گزارش، آقای مک‌گن اطلاعاتی در باره اظهارات و اقدامات آقای ترامپ در زمان اخراج جیمز کومی، رئیس وقت پلیس فدرال آمریکا و تمایل رئیس‌جمهوری آمریکا برای قرار دادن فردی وفادار در راس هیات تحقیق در اختیار گروه تحقیق گذاشته است.