رادیوی اینترنتی فعالان حقوق زنان عربستان سعودی

عربستان زنان حق نشر عکس Getty Images
Image caption اخیرا زنان عربستان سعودی اجازه رانندگی یافتند اما فعالان حقوق زنان خواهان آزادی های بیشتر هستند.

یک رادیوی اینترنتی که توسط گروهی از فمینیست های عربستان سعودی راه اندازی شده است از یک اطاق کوچک در یک کشور نامعلوم برنامه هایی را پخش می کند که هدف از آن مبارزه برای دستیابی زنان عربستان سعودی به حقوق بیشتر است .

گوینده رادیوی "نسویه اف ام" (فمینیسم اف ام) درحالی که یک موسیقی حزن آلود زیرصدای او پخش می شود از خشونت خانگی علیه زنان در کشورهای منطقه خلیج فارس می گوید.

او هنگام گفتن داستان سارا، یک زن عربستان سعودی که بدست برادرش به قتل رسیده صدایش از شدت احساسات می لرزد.

سارا یک دختر سی و سه ساله، فارغ التحصیل دانشگاهی و شاغل بود که با والدین خود زندگی می کرد.

سارا می خواست با یک مرد غیرسعودی از اهالی یمن ازدواج کند.

عشتار نام مستعار گوینده رادیوی اینترنتی است که ملهم از نام الهه عشق و جنگ بین النهرین است .

عشتار در یک گفتگوی تلفنی به بخش عربی بی بی سی می گوید: "رویای سارا با پنج گلوله برادرش به خاک سپرده شد برغم آن که سارا با رضایت والدینش رسما نامزد این مرد شده بود."

به گفته عشتاراین قتل به طور گسترده ای در رسانه های عربستان سعودی انتشارپیدا کرد و مورد بحث کسانی که با سارا آشنا بودند، قرارگرفت.

گوینده رادیو هم چنین داستان دختر دیگری موسوم به حنان شهری را بیان کرد که در سال ۲۰۱۳ پس از آن که برادرو عمویش کتکش زدند و اجازه ندادند با نامزدش ازدواج کند، خود را کشت.

عشتار می گوید این موارد فقط گوشه ای از مشکلاتی است که زنان عربستان سعودی با آن دست به گریبانند.

اکثریت خاموش

سه هفته پیش "رادیوی نسویه اف ام" یک حساب توییتری باز کرد و خبراز یک برنامه هفتگی داد که به گفته این رادیو صدای "اکثریت خاموش" خواهد بود .

این رادیو هم چنین خواست که به تولید و یا گزارش های رادیویی داوطلبانه کمک شود.

طی دوهفته گذشته این رادی وتنها با استفاده از یک میکروفن و لپ تاپی که مجهز به نرم افزار ادیت است و وب سایت پخش زنده صدا ، دو برنامه یک ساعته پخش کرده است.

کیفیت پائین صدا و تولید نشان دهنده ماهیت غیرحرفه ای این برنامه هاست.

عشتار می گوید که در آغاز کار انتظارشمار زیادی شنونده را نداشتند و هدفشان تنها افزایش تدریجی شنوندگان با برنامه هایی بود که درمورد حقوق زنان آگاهی می داد.

رادیوی "نسویه اف ام " در یک پیام توییتری می نویسد: "مذهب وفمینیسم جدایی ناپذیرند . ما یک حزب سیاسی یا مخالف نیستیم . خواستار رویارویی نیستیم اما این دلیل نمی شود که انتقاد یا در باره سیاست صحبت نکنیم.

حق نشر عکس Image copyrightTWITTER/NSAWYA
Image caption " مذهب وفمینیسم جدایی ناپذیرند .ما یک حزب سیاسی یا مخالف نیستیم . خواستار رویارویی نیستیم اما این دلیل نمی شود که انتقاد یا در باره سیاست صحبت نکنیم."

اما این طرح را برای آن به اجرا درآوردیم که دوره ای از تاریخ را بایگانی کنیم تا مردم بدانند که ما واقعی بوده و موجودیت داشتیم "

عشتار که با وجود زندگی درخارج از عربستان سعودی از ترس انتقام جوئی حاضر نشد هویت واقعی خود را افشاء کند افزود:

"هرلحظه ممکن است که مقامات عربستان سعودی حساب توییتری ما را مسدود کنند و ما نتوانیم افکار خود را بایگانی کنیم اما رادیو این امکان را می دهد که برنامه های خودرا ضبط کنیم و از طرق دیگر در دسترس قراردهیم ."

به گفته سازمان ملل درحال حاضر ۱۷ زن مدافع حقوق بشرو فعالان منتقد دولت سعودی از ماه مه بازداشت شده اند و بعضی از آن ها به جرایم جدی نظیر"تماس های مشکوک با گروه های خارجی " متهم شده اند که در صورت اثبات جرم تا بیست سال حکم زندان برایشان صادرخواهد شد ."

چالش باورها

"نسویه اف ام " دوگوینده و ۹ تهیه کننده داردکه تمامی به جز دو نفر، شهروند عربستان سعودی هستند و بعضی از آن ها دراین کشور زندگی می کنند.اما این فعالان می گویند که به دلیل تفاوت ساعت درمکان زندگی شان ،کارو یا درس به سختی می توانند باهم ارتباط برقرارکنند.

عشتار خود را " فعالی که از رسانه برای بیان نقطه نظرهای خود استفاده می کند." می خواند.

او می گوید که برای چندین نشریه عمده لبنانی طی سال ها اخیرا مقاله هایی ارسال کرده که هیچ کدام مورد استفاده قرارنگرفته است. به اعتقاد عشتار دلیل آن طرزفکر اوست که باورهای اجتماعی،مذهبی و سیاسی را به چالش می طلبد.

عشتار از" دوران مادرسالاری" تمجید کرد که منظورش دوران پیش از اسلام در عربستان سعودی است که زنان رهبران قبیله خود بودند.عشتارمی افزاید:" به باور من زن ها بهتر از مردان هستند.اگر زنان قدرت را در بعضی نهادها منجمله قوه قضائیه بدست گیرند جهان بهتری می توانیم داشته باشیم."

عشتار هم چنین گفت که باورهای خود را از خانواده اش پنهان نمی کند و در عید فطرو سایرعیدها درجمع خانواده افکارشان را به چالش می گیرد اما خانواده اش به او می گویند که " غرب شتشوی مغزی ات داده است."

حق نشر عکس AZIZA AL YOUSEF
Image caption زنان سعودی با امضای طوماری خواستار پایان یافتن نظام قیمومیت مردان شدند.

تنها یک امضا کافی است

حال که ممنوعیت رانندگی زنان لغو شده است فعالانی مانند عشتار خواستار پایان یافتن نظام قیمومیت مردان شده اند که به اعتقاد آنان تبعیض آمیز است.

تحت این نظام به بسیاری از مردان اجازه تصمیم گیری درمورد مسائل حیاتی زنان خانواده داده شده است.

فعالان زن درتوییتر که محبوب ترین شبکه اجتماعی زنان سعودی است به مبارزه برای پایان دادن به این نظام دست زده اند.

اما بسیاری در عربستان سعودی با استفاده از این شبکه برای مبارزه برای اصلاحات موافق نیستند .

بعضی از مخالفان این فعالان زن را "جاسوس"و " مگس های اینترنتی " نامیده اند تا فعالیت آن ها را بی اهمیت جلوه دهند.

برخی دیگر از آن ها خواسته اند که صبرکنند تا پادشاه عربستان سعودی فرصت دیگری برای اجرای اصلاحات بیشتر پیداکند

اما عشتار می گوید:" این صرفا تبلیغات است ما اهل عربستان سعودی هستیم و این را می دانیم.اگر پادشاه می خواست می توانست به نظام قیمومیت مردان خاتمه دهد بدون این که نیازی به ده سال بحث و مشاوره داشته باشد تنها یک امضای او کافی است ."