عربستان سعودی برای فعال زن 'درخواست حکم اعدام کرده است'

حق نشر عکس Twitter/@IsraaAlGhomgham
Image caption حامیان اسراء الغمغام، فعال زن عربستان این تصویر دوران کودکی او را منتشر کرده‌اند

منابع خبری می‌گویند دادستانی عربستان سعودی برای پنج فعال این کشور از جمله اسراء الغمغام، فعال زن درخواست حکم اعدام کرده است.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید این افراد اخیرا در یک دادگاه جرایم مرتبط با تروریسم محاکمه شدند و اتهام آنها "مشارکت در اعتراض‌ها" در منطقه ناآرام قطیف بوده است.

این منطقه شاهد تظاهرات شیعیان عربستان در اعتراض به تبعیض بوده است.

اسراء الغمغام، فعال زن که شیعه است، در صورت تائید صدور حکمش، اولین زنی خواهد بود که به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری در عربستان سعودی به اعدام محکوم می‌شود.

دیدبان حقوق بشر هشدار داده که چنین حکمی "رویه خطرناکی برای سایر فعالان زن زندانی" در عربستان است.

حداقل سیزده فعال حقوق بشر و حقوق زنان در عربستان سعودی از ماه مه امسال بازداشت شده‌اند. فعالیت‌های این افراد تهدیدی برای امنیت ملی قلمداد شده است. چند نفر از این افراد آزاد شده‌اند اما سایر بازداشتی‌ها بدون تفهیم اتهام در زندان هستند.

دیدبان حقوق بشر گفته است اسراء الغمغام فعال سرشناسی است که در تظاهرات شرکت داشته و اعتراض‌های گسترده و عمومی در قطیف از سال ۲۰۱۱ به این سو را به تصویر کشیده است.

شیعیان عربستان سعودی در این سال‌ها به خاطر تبعیضی که دولت در حق آنها روا می‌دارد، دست به اعتراض زده‌اند.

۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت عربستان را شیعیان تشکیل می‌دهند. آنها ساکن مناطق نفت‌خیز این کشور هستند و مدت هاست شکایت دارند که به عنوان شهروند درجه دو با آنها رفتار می شود.

حق نشر عکس SOCIAL MEDIA
Image caption اسراء الغمغام در اعتراض‌ها شرکت داشته است

طبق گزارش‌ها، اسراء الغمغام و شوهرش از سال ۲۰۱۵ در زندان بوده‌اند.

به گفته دیدبان حقوق بشر، دادستانی عربستان، اسراء الغمغام و چهار فعال دیگر را به "مشارکت در اعتراض‌ها در منطقه قطیف"، "تحریک به اعتراض"، "سر دادن شعارهایی علیه رژیم"، "تلاش برای ملتهب کردن افکار عمومی"، "فیلمبرداری از اعتراض‌ها و انتشار در شبکه‌های اجتماعی" و "حمایت معنوی از آشوبگران" متهم کرده است.

طبق گزارش‌ها، دادستانی خواهان صدور حکم اعدام برای این افراد شده است.

سارا لی واتسون، دبیر خاورمیانه‌ای دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای گفته است "هر اعدامی، مایه انزجار است اما درخواست حکم اعدام برای فعالانی مانند اسراء الغمغام که به رفتار خشونت‌آمیز هم متهم نشده‌اند، ددمنشانه و اهریمنی است."

او گفته است "استبداد مطلقه پادشاهی سعودی، هر روز کار را برای فروختن افسانه اصلاحات به متحدان و شرکت‌های بین‌المللی دشوارتر می‌کند."

دولت عربستان هنوز در باره محاکمه اسراء الغمغام اظهارنظر نکرده است.

اما این کشور چندین فعال شیعه را به خاطر اتهام‌هایی که گروه‌های حقوق بشری طرح آنها را به دلایل و انگیزه‌های سیاسی نسبت داده‌اند، به اعدام محکوم کرده است.

مقام‌های سعودی گفته‌اند این افراد به خاطر جرایم مرتبط با تروریسم از جمله به دست گرفتن سلاح و اقدام علیه نیروهای امنیتی مقصر شناخته شده‌اند اما گروه‌های حقوق بشری چنین ادعاهایی را رد می‌کنند.