روسیه: ۶۳ هزار نیروی روس در سوریه جنگیده‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای روسیه نقش اساسی در تحکیم مواضع بشار اسد داشته‌اند

وزارت دفاع روسیه وسعت مشارکت نیروهای این کشور در جنگ سوریه را تشریح کرده است.

این وزارتخانه گفته است روسیه بیش از ۶۳ هزار نیرو از سال ۲۰۱۵ به این سو برای مشارکت در جنگ سوریه به این کشور اعزام کرده است.

ویدیویی که وزارت دفاع روسیه منتشر کرده، خاطرنشان می‌کند این تعداد نیروی روسی از سپتامبر سال ۲۰۱۵ به این سو "تجربه جنگی داشته‌اند."

طی این مدت، نیروی هوایی روسیه بیش از ۳۹ هزار سورتی پرواز در سوریه انجام داده، ۱۲۱ هزار و ۴۶۶ "هدف تروریستی" را منهدم کرده و بیش از ۸۶ هزار پیکارجو را کشته است.

در این ویدیو اشاره‌ای به میزان تلفات نیروهای روسیه یا شهروندان سوریه نشده است.

مرکز حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گفته است حداقل ۷۹۲۸ شهروند غیرنظامی و ۱۰هزار و ۶۹ پیکارجو در حملات هوایی روسیه کشته شده‌اند.

اطلاعات روسیه در باره عملیات در سوریه

۶۳,۰۱۲

شمار سربازان روسی که از سال ۲۰۱۵ به سوریه اعزام شده‌اند

  • ۳۹,۰۰۰ تعداد سورتی پروازهایی که نیروی هوایی روسیه انجام داده است

  • ۸۶,۰۰۰ تعداد "پیکارجویانی" که در حملات هوایی روسیه کشته شده‌اند

  • ۱۲۱,۴۶۶ تعداد"اهداف تروریستی" که منهدم شده‌اند

AFP

ویدیوی وزارت دفاع روسیه همچنین می‌گوید نیروهای روسیه ۲۳۱ نوع سلاح در سوریه امتحان کرده‌اند. جنگنده‌، سیستم‌های دفاع ضد هوایی سطح به هوا و موشک‌های کروز از جمله تسلیحاتی هستند که در سوریه آزمایش شده‌اند.

در سه سال گذشته، نیروهای روسیه نقش اساسی در تحکیم مواضع نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهوری روسیه داشتند.

دخالت روسیه باعث شد تا ورق جنگ سوریه به نفع بشار اسد برگردد و نیروهای سوری توانستند مناطق تحت کنترل شورشیان را در اختیار بگیرند.

نیروهای دولت سوریه و نیروهای وفادار به آن اکنون آماده عملیات جدیدی برای حمله به آخرین پایگاه مهم شورشیان در استان ادلب در شمال غربی سوریه هستند.

شمار کشته‌شدگان حملات روسیه از سال ۲۰۱۵ به نقل از فعالان سوری

۱۷۹۹۷

تعداد کشته‌شدگان به روایت مرکز حقوق بشر سوریه

  • ۷,۹۲۸ شامل ۱۹۰۴ کودک و ۱۱۸۷ زن

  • ۴,۸۶۸ شورشیان و پیکارجویان

  • ۵,۲۰۱ اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی

Getty Images

مقام‌های روسیه گفته‌اند حملات هوایی روسیه تنها متوجه "تروریست‌ها" است اما فعالان سوری می‌گویند این حملات عمدتا پیکارجویان مخالف بشار اسد و شهروندان غیرنظامی را هدف قرار داده است.

بازرسان جرایم جنگی سازمان ملل متحد گفته‌اند جنگنده‌های روسیه و سوریه بیمارستان‌ها، مدارس و بازارها را هدف قرار داده‌اند که طبق مقررات بین‌المللی، نباید هدف باشند. سوریه و روسیه هر دو چنین اتهاماتی را رد می‌کنند.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا نیز می‌گوید از اوت ۲۰۱۴، تعداد ۲۹ هزار و ۸۱۶ سورتی پرواز در عراق و سوریه انجام داده است.

این ائتلاف ارزیابی کرده که در این حملات حداقل ۱۰۵۹ غیرنظامی به طور غیر عمدی کشته شده‌اند اما سازمان ایروارز مستقر در بریتانیا که شمار کشته‌شدگان جنگ‌ در سوریه و عراق را پیگیری می‌کند می‌گوید بین ۶۵۰۰ تا ده هزار غیرنظامی در این حملات کشته شده‌اند.

موضوعات مرتبط