'کاربران روسی توییتر در صدد ایجاد اختلاف بر سر واکسیناسیون در آمریکا هستند'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وجود تبعیض نژادی و طبقاتی در برنامه واکسیناسیون در آمریکا از جمله موضوعات مطرح شده در توییترهای منتسب به روس‌ها بوده است

پژوهشگران آمریکایی گفته‌اند که کاربران روسی توییتر با انتشار اطلاعات گمراه‌کننده در مورد فواید واکسیناسیون کوشیده اند در جامعه آمریکا اختلاف نظر و تفرقه ایجاد کنند.

در مقاله‌ای که در ژورنال آمریکایی بهداشت عمومی American Journal of Public Health منتشر شده، آمده است که بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، از صدها حساب‌ توییتری برای مشارکت در بحث پیرامون فواید و زیان های محتمل استفاده از واکسن در برابر امراض عفونی و به حمایت یا علیه واکسیناسیون استفاده شده است. به نظر می‌رسد صاحبان این حساب‌ها اشخاص واقعی نبوده‌اند و آنها متعلق به ترول‌ها و روبات‌های اینترنتی روسی باشد.

این گروه از پژوهشگران به عنوان بخشی از بررسی محتوای بیش از دویست هزار توییتر وابسته به حساب های روسی در سال جاری، متوجه توییترهای مرتبط با موضوع واکسیناسیون شدند و بررسی بعدی نشان داد که حساب های ترول های فعال در مورد واکسیناسیون با آژانس تحقیقات اینترنت، که یک شرکت دولتی روسی است، ارتباط دارند. تخصص این شرکت تاثیرگذاری بر افکار عمومی از طریق ارتباط اینترنتی است.

آنچه که توجه پژوهشگران را به خود جلب کرد طرح مسایل جانبی و بی‌ارتباط با موضوع واکسیناسیون در توییترهای ارسال شده توسط "صاحبان" این حساب‌های توییتر شد. به گفته یکی از پژوهشگران "یکی از موضوعاتی که فورا باعث تعجب ما شد ارتباط دادن واکسیناسیون با مباحث رایج سیاسی و اجتماعی در آمریکا مثلا تفاوت‌های طبقاعی یا نژادی بود که معمولا در تبادل نظر پیرامون مسایل پزشکی و بهداشتی دیده نمی‌شود. به عنوان مثال در یکی از این توییترها آمده بود که در آمریکا فقط نخبگان به واکسن پاک و سالم دسترسی دارند." نتیجه نهایی این پیام ها این بود که در مجموع، واکسینه شدن برای تمام مردم، بدون توجه به طبقه یا نژاد خطرساز است."

تاکید بر خطرناک بودن واکسیناسیون با نگرش تقریبا تمامی جامعه پزشکی آمریکا و مردم این کشور تفاوت دارد. برای آنان، استفاده از واکسن راهی مهم برای جلوگیری از ابتلای به انواعی از بیماری‌های خطرناک و گسترش آن در جامعه است.

به گفته وی، از زمان پایان این تحقیق، اکثر توییترهای مشکوک به عنوای بخشی از تلاش برای به تعلیق درآوردن حساب ترول‌های روسی پاک شده اما این سئوال همچندان مطرح است که انگیزه ترول‌های روسی از برانگیختن و دامن زدن به اختلاف نظر در مورد موضوعی مانند واکسیناسیون در آمریکا چه بوده است.

برای یافتن پاسخی به این سئوال، پژوهشگران حدود ۱.۸ میلیون پیام توییتری مشکوک منتشر شده بین ژوئیه سال ۲۰۱۴ و سپتامبر سال ۲۰۱۷ را بررسی کردند و دریافتند که در بسیاری از این پیام ها، "انگیزه های پنهانی" احساس می‌شد. به گفته آنان، ایجاد اختلاف نظر در مورد مسایل و موضوعات مختلف و متنوع و ظاهرا غیرسیاسی از جمله شیوه‌هایی است که برای ایجاد تفرقه اجتماعی و تضعیف اعتماد عمومی به نهادهای مسئول به کار برده می‌شود. احتمالا هدف از ایجاد چنین شرایطی تاثیرگذاشتن بر رفتارهای سیاسی مردم و حتی تحریک رویارویی بین آنان است.

+ پوتین: ممکن است انگیزه عاملان حملات سایبری احساسات وطندوستانه باشد

+ بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا درباره اقدامات سایبری روسیه هشدار داد