چین: انتقاد ترامپ درباره مذاکرات کره‌شمالی غیرمسئولانه است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نارضایتی ترامپ از کره شمالی و لغو سفر پومپئو

چین به اتنقاد دونالد ترامپ که پکن را مقصر در کندی روند غیرهسته‌ای شدن کره‌شمالی خوانده واکنش نشان داده و در بیانیه‌ای تند اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا را "غیرمسئولانه" خوانده است. آقای ترامپ ضمن انتقاد از چین سفر آتی مایک پومپئو به پیونگ‌یانگ را هم لغو کرده است.

آقای ترامپ روز گذشته (جمعه) در توییتر نوشته بود از نظر او چین به علت بالاگرفتن اختلافات تجاری با آمریکا و نزاع تعرفه‌ای که میان این دو بزرگترین اقتصادهای جهان شکل‌ گرفته، دیگر جدیتی برای حل بحران کره‌شمالی نشان نمی‌دهد.

در واکنش به این اظهارنظر، امروز (شنبه ۲۵ اوت) سخنگوی وزارت خارجه چین گفت "دقیقا برعکس است و بر اساس ساده‌ترین واقعیات موجود" چین "به طور جدی نگران" این موضوع (بحران اتمی کره شمالی) است.

آقای ترامپ که انتقادهای خود را در قالب چند توییت در شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرده بود همچنین نوشت که به وزیرخارجه کابینه خود، مایک پومپئو، دستور داده سفر هفته آتی خود به پیونگ‌یانگ را به علت نامناسب بودن روند غیرهسته‌ای شدن کره‌شمالی لغو کند.

این در حالی است که آقای پومپئو روز پنجشنبه با معرفی استیون بایگان، نماینده ویژه امور کره‌شمالی، قصد داشت در این سفر ضمن معرفی آقای بایگان به مقام‌های پیونگ‌یانگ، از نزدیک بر روند امحاء و متوقف کردن تاسیسات هسته‌ای کره‌شمالی نظارت کند.

در صورت انجام، این چهارمین سفر آقای پومپئو به کره‌شمالی محسوب می‌شد. آخرین بار، او در ماه ژوئیه گذشته به پیونگ یانگ سفر کرد و در پایان آن دیدار از روند مذاکرات هسته‌ای با این کشور اظهار رضایت کرد. هرچند پس از خروج او از کره‌شمالی، دولت این کشور با انتقاد شدید از آمریکا این کشور را به "گانگستر مآبانه" رفتار کردن متهم کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کیم جونگ اون، پس از دیدار با دونالد ترامپ به پکن رفت و با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین دیدار کرد
حق نشر عکس EPA
Image caption روابط میان دو کره از زمان برگزاری بازیهای المپیک زمستانی رو به بهبود گذاشته است. این دو خواهر بعد از سالها جدایی با هم دیدار کردند

از زمان دیدار آقایان ترامپ و کیم که با پوشش خبری و حواشی فراوان همراه بود، گزارش‌های متعددی منتشر شده که از "تعلل و طفره رفتن" کره‌شمالی برای امحای کامل تاسیسات هسته‌ای‌اش حکایت دارند.

بسیاری از ناظران در همان ایام هم با توجه به تاریخچه مذاکرات هسته‌ای با کره‌شمالی نسبت به موفقیت دولت جدید اظهار تردید کرده بودند اما آقای ترامپ اصرار داشت که روسای‌جمهوری پیشین به خوبی وظایف خود را انجام نداده بودند و حالا اوست که باید "جور همه را بکشد" و این بحران جهانی را فیصله بخشد.

یکی از آخرین این گزارش‌ها در روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست منتشر شد که در آن یک مقام‌های ناشناس دولت آمریکا گفته بودند به نظر می‌رسد کره‌شمالی در پی تولید موشک‌های قاره‌پیمای جدید است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفته کره‌شمالی در حال ادامه دادن به برنامه هسته‌ای خود است.