آزار جنسی کودکان در کلیسا: پاپ بخشش خواست و خواهان عدالت شد

پاپ حق نشر عکس AFP
Image caption این نخستین سفر یک پاپ در ۳۹ سال گذشته به این کشور است

رهبر کاتولیک‌های جهان در ارتباط با آزار جنسی کودکان توسط کشیش‌ها در خواست بخشش کرد و خواهان اجرای عدالت شد.

پاپ فرانسیس دیروز (۲۵ اوت) برای سفری دو روزه وارد جمهوری ایرلند شد. این نخستین سفر یک پاپ در ۳۹ سال گذشته به این کشور است.

این سفر در حالی صورت گرفته که کلسیای کاتولیک با انتقاداتی درباره نحوه برخورد با اتهام‌های مربوط به آزارکودکان توسط کشیش‌ها در دهه‌های گذشته روبرو است.

او در دومین روز سفر تاریخی خود به جمهوری ایرلند در یک سخنرانی گفت که هیچ کس نمی‌تواند در برابر داستان‌های افرادی که "مورد آزار قرار گرفته، از بی‌گناهی آنها ربوده شده و با خاطرات دردناک آسیب‌دیده" خاموش بماند.

سفر پاپ به جمهوری ایرلند هم‌زمان با "نشست جهانی خانواده" که هر سه سال یک بار از سوی کلیسای کاتولیک برگزار می‌شود، انجام شده است.

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption کلسیای کاتولیک با انتقاداتی در درباره نحوه برخورد با اتهام‌های مربوط به آزارکودکان توسط کشیش‌ها در دهه‌های گذشته روبرو است

چند روز پیش پاپ با انتشار نامه‌ای خطاب به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون عضو کلیسای کاتولیک‌ در سراسر جهان به قصور کلیسا در مواجهه با "خشونت علیه افراد بسیار آسیب پذیر " اذعان کرد.

او در این نامه آزار جنسی کودکان و پنهان‌کاری کشیشان در این مورد را به عنوان یک رشته "فجایع" محکوم کرد.

مارگارت مک‌گاکین از موسسه "بازماندگان و قربانیان سوءاستفاده توسط نهادها" در ایرلند شمالی گفت که واکنش پاپ "ناکافی و دیرهنگام" بوده و این نامه "چیزی را عوض نمی‌کند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شرایط اجتماعی ایرلند در چند دهه‌ای اخیر تغییر کرده است

شرایط جمهوری ایرلند از آخرین باری که پاپ ژان پل دوم در سال ۱۹۷۹ از آن دیدار کرد، متفاوت است.

از زمان دیدار پاپ ژان پل دوم تغییرات زیادی در رویکرد جامعه نسبت به مسائل اجتماعی در این کشور اتفاق افتاده است که از جمله می‌توان به سقط جنین، جلوگیری از بارداری، طلاق و یا ازدواج همجنسگرایان اشاره کرد.

مردم ایرلند در سال ۲۰۱۵ به تغییردر قانون اساسی برای ازدواج همجنسگرایان و پس از آن در ماه می سال جاری (حدود سه ماه پیش) به لغو محدودیت‌ها در مورد قوانین مربوط به سقط جنین رای دادند.