قتل یک مرد آلمانی به تظاهرات راست‌گرایان افراطی منجر شد

تظاهرات آلمان حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس می‌گوید که ناگهان با تظاهرات خشونت بار صدها نفر در شهر روبروشد

کشته شدن یک مرد آلمانی ۳۵ساله دریک نزاع در جشنواره شهر کمنیتس آلمان باعث تظاهرات خشونت بار صدها تن از راست گرایان افراطی شد.

یک گروه دست راستی طرفدار باشگاه فوتبال "کائوتیک کمنیتس" از هواداران خود خواسته بود تا در اعتراض به قتل این مرد آلمانی به خیابان ها بریزند که در نتیجه آن درگیری‌های خشونت باری در مرکز شهر روی داد.

این گروه که حضورش در استادیوم باشگاه "کائوتیک کمنیتس" ممنوع شده است اعلام کرده بود که می خواهد نشان بدهد که "چه کسی در راس امور شهر است."

به گفته پلیس۸۰۰ نفردر این تظاهرات شرکت داشتند که بعضی از آنها به تعقیب و آزار خارجیان می پرداختند .

ماموران پلیس شهر که غافلگیر شده بود از شهرهای لایپزیگ و درسدن در نزدیکی کمنیتس کمک خواستند .

دولت آلمان بشدت این تظاهرات را محکوم کرده است.

سخنگوی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفته است که "بسیج دست راستی ها برای تظاهرات و تعقیب کسانی که ظاهر یا نژاد متفاوت دارند تلاشی است برای نفرت پراکنی درخیابان ها که اصلا قابل قبول نیست."

شهرکمنیتس درایالت زاکس آلمان شرقی قراردارد که در آن حزب راست گرای افراطی و ضد مهاجرت (AfD) "آلترناتیو برای آلمان" و جنبش ضد مهاجرتی پگیدا از پایگاه محکمی برخوردارند.

هنوز دلیل نزاعی که موجب کشته شدن این مرد آلمانی و جراحات شدید دو نفر دیگر شد روشن نیست اما به گفته پلیس چند تن از ملیت‌های مختلف در این دعوا درگیر شدند .

حق نشر عکس AFP
Image caption مردم درمحل کشته شدن جوان آلمانی برای یادبود شمع روشن کرده اند

این نزاع ساعت ۰۳:۱۵ به وقت محلی (۰۱:۱۵ GMT) روز یکشنبه روی داد که به گفته پلیس به کشته شدن یک مرد آلمانی و جراحات جدی دو نفر دیگر شد.

درفیلم های ویدیویی که در توییتر انتشار یافته است شعارهای دست راستی های افراطی شنیده می شود ازجمله " ما مردم این شهریم" و" این شهر ماست".

یکی از هواداران حزب راست افراطی "آلترناتیو برای آلمان" در توییت خود نوشته است که "وقتی دولت نمی توانداز شهروندان خود مراقبت کندمردم برای مراقبت از خود به خیابان ها می ریزند."

اما باربارا لودویگ ،شهردار کمنیتس از حزب سوسیال دمکرات ،این تظاهرات را محکوم کرده و گفته :" قراربود جشنی آرام به یک مناسبت خاص، تولد شهر،داشته باشیم ."

شهردارکمنیتس تظاهرات روز یکشنبه را وحشتناک خواند.

موضوعات مرتبط