برخورد گروه های راست افراطی و فعالان ضد نازی در آلمان به خشونت کشیده شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption در پی برخوردهای خشونت بار بین دو گروه راست افراطی و فعالان ضد نازیسم پلیس هر دو گروه را محاصره کرد

درپی کشته شدن یک مرد ۳۵ ساله در شهر کمنیتس آلمان که روز یکشنبه در جشنواره این شهر طی یک نزاع روی داد باردیگر تظاهراتی در این شهر برپاشده است.

درپی بازداشت یک مرد سوری و یک مرد عراقی به ظن کشتن این شهروند آلمانی به ضرب چاقو، گروه های راست افراطی در مرکز شهر کمنیتس برای دومین روز متوالی گرد هم آمدند.

فعالان ضد نازی که در فاصله چند متری گروه های راست گرای افراطی جمع شده بودند آنها را متهم می کردند که می خواهند از قتل این شهروند آلمانی برای پیش برداهداف سیاسی خود استفاده کنند.

به گفته پلیس، شماری از تظاهرکنندگان دو گروه به سوی هم سنگ و بطری پرتاب کردند که در نتیجه آن چندین نفر مجروح شدند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دختری ازگروه فعالان ضد نازیسم با خود پرچمی حمل می کرد که روی آن نوشته شده بود "نازیسم؟ نه! متشکریم"

در این میان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هشدار داده است که "فعالیت گروه های خود سر"به هیچ وجه تحمل نخواهد شد.

پلیس هم به افراد ماسک داری که از اطراف شهر سنگ جمع می‌کردند هشدارداده که تحت نظر هستند و از رفتارشان فیلمبرداری می شود.

پیش از این مقامات شهر گفته بودند که پلیس سرگرم رسیدگی به گزارش هایی است مبنی بر این که به یک مرد افغان، یک مرد سوری و یک مرد بلغاری درجریان ناآرامی های یکشنبه حمله شده است.

در این گزارش ها همچنین گفته شده است که افرادی با ظاهر غیرآلمانی از سوی معترضان راست گرا مورد تعقیب و آزار و اذیت قرارگرفته اند.

پلیس شمار تظاهر کنندگان راست گرای افراطی که دیروز دوشنبه ۲۷ اوت (۵ شهریور) در مرکز شهر تظاهرات برگزار کردند را پنج هزار تن و فعالان ضد نازی را هزار نفر برآورد کرده است.

کسی که یکشنبه به قتل رسید یک نجار سی وپنج ساله، به نام دانیل اچ است که مادرش آلمانی و پدرش کوبایی است.

دو شهروند ۳۳ و ۳۸ ساله دیگر آلمانی که همراه مقتول بودند هم شدیدا مجروح شده اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption مردم شهر درمحل کشته شدن دانیل اچ دسته گل می گذارند و شمع روشن می کنند

پلیس یک مرد سوری ۲۳ ساله و یک مرد عراقی ۲۲ ساله را به ظن دست داشتن در این قتل بازداشت کرده است.

گزارش هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده مبنی بر اینکه شروع نزاع برسر آزار جنسی یک زن بوده است اما پلیس این گزارشها را رد کرده است.

یک زن آلمانی کوبایی که با دانیل اچ از دوران کودکی دوست بوده است می گوید که رسانه ها فقط از کشته شدن یک شهروند آلمانی گزارش دادند بدون معرفی کامل دانیل و رنگ پوست او همین باعث تظاهرات وحشتناک افراطیون راست گرا شده است.

یک سایت خبری شهر کمنیتس هم به نقل از دوست مقتول نوشته است که دانیل یک چپ گرا بوده که یک فرزند هفت ساله دارد.

چهگونه تظاهرات روز یک شنبه گسترش پیدا کرد

نزاعی که باعث کشته شدن دانیل و مجروح شدن دوشهروند آلمانی دیگر شد طی جشنواره شهر کمنیتس روز یکشنبه روی داد که هنوز علت آن کاملا روشن نشده است.

اما این واقعه منجر به تظاهرات راست گرایان افراطی شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در آغاز شمار تظاهر کنندگان صد نفربود اما بعدا حدود هشتصد نفر از راست گرایان افراطی کنار بنای یادبود کارل مارکس درمرکز شهر گرد آمدند و دست به تظاهرات زدند .

این بنا یاد آور زمانی است که شهرکمنیتس بعنوان یک شهرنمونه سوسیالیستی درجمهوری پیشین دمکراتیک آلمان شرقی شناخته می شد و نام آن به شهر کارل مارکس (Karl-Marx-Stadt) تغییرپیدا کرده بود.

یک خبرنگارآزاد به اشپیگل آن‌لاین گفته است که بعضی از تظاهرکنندگان راست گرا با بطری به کسانی حمله کردند که "ظاهرشان آلمانی نبود."

شهرکمنیتس درایالت زاکس آلمان شرقی قراردارد که در آن حزب راست گرای افراطی AfD "آلترناتیو برای آلمان" و جنبش ضد مهاجرتی "پگیدا" از پایگاه محکمی برخوردارند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس یکی از تظاهرکنندگان مجروح را برای خروج از صحنه درگیری همراهی می کند

جنبش راست گرای پگیدا ازهواداران خود خواسته بود که دوشنبه بعداز ظهر تظاهرات خیابانی برگزار کنند .

نماینده حزب راست گرای افراطی و ضد مهاجرت AfD "آلترناتیو برای آلمان" در پارلمان هم دریک پیام توییتری نوشت، وقتی دولت نمی تواند از شهروندان خود مراقبت کند مردم برای حفظ خود به خیابانها می آیند. وظیفه هر شهروندی است که مانع فعالیت‌های خشونت آمیز انبوه مهاجران شود چون ممکن است که هدف بعدی آنها نزدیکان شما باشند.

مارتینا رنر نماینده حزب چپ افراطی هم این احزاب را متهم کرده است که می خواهند از این قتل برای پیش برد اهداف سیاسی خود استفاده کنند و در توییتر نوشته است" یک قتل فجیع روی داده است که هنوز علت آن روشن نشده است ولی به بدترین شکل ازآن به صورت ابزاری برای شورش های نژاد پرستانه استفاده می شود."

َ