ترامپ در مورد شکست جمهوریخواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای هشدار داد

آقای ترامپ در سخنان خود از رهبران مسیحیان انجیلی خواست از نفوذ خود روی رای‌دهندگان استفاده کنند حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ در سخنان خود از رهبران مسیحیان انجیلی خواست از نفوذ خود روی رای‌دهندگان استفاده کنند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نشستی خصوصی با کشیشان نسبت به شکست احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر امسال هشدار داده است.

آقای ترامپ به رهبران مسیحیان انجیلی آمریکا گفته است این انتخابات یک "همه‌پرسی" در مورد آزادی بیان و دین است. او مدعی شده این آزادی‌ها توسط افراد خشن، "مورد تهدید" قرار گرفته‌اند و در صورت پیروزی دموکرات‌ها در این انتخابات، آنها دست به تغییر سیاست‌های او خواهند زد.

رئیس‌جمهوری آمریکا خواهان کمک گروه‌های محافظه‌کار مسیحی آمریکا شده و گفته است با این انتخابات "همه چیز می‌تواند از دست برود."

آقای ترامپ در سخنان خود از رهبران مسیحیان انجیلی خواست از نفوذ خود روی رای‌دهندگان استفاده کنند.

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا را معمولا آزمونی برای محبوبیت رئیس‌جمهوری قلمداد می‌کنند.

محکومیت دو مشاور سابق آقای ترامپ با واکنش منفی افکار عمومی رو‌به‌رو شده است.

پیام صوتی اظهارات آقای ترامپ در جمع روحانیون مسیحی که پشت درهای بسته در کاخ سفید بیان شده به رسانه‌های آمریکایی درز کرده است.

آقای ترامپ در سخنان خود گفته است انتخابات میان‌دوره‌ای، تنها یک همه‌پرسی در باره او نیست بلکه همه‌پرسی در باره "دین، آزادی بیان و متمم اول قانون اساسی (درباره تضمین آزادی‌ها) است.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است "اینجا سئوال دوست داشتن یا نداشتن مطرح نیست بلکه این است که آنها (دموکرات‌ها) تمام کاری را که کرده‌ایم به هم می‌زنند و آن را به سرعت و به تندی انجام خواهند داد.

آقای ترامپ مدعی احتمال بروز خشونت از سوی معترضان چپ شده و به گروه آنتیفا اشاره کرده که جنبشی چپگرا برای مقابله با فاشیست‌ها است. او گفته است این افراد (اعضای آنتیفا) افراد خشنی هستند. آنتیفا برای مقابله با ایدئولوژی راست افراطی شکل گرفته است.

اعضای آنتیفا معمولا با تظاهرکنندگان راست افراطی درگیر می‌شوند.

آقای ترامپ پیش از این هم از گروه‌های چپ انتقاد کرده و پس از این که سال پیش یک تظاهرکننده دست چپی در تظاهرات ملی‌گرایان سفیدپوست در شارلوتزویل کشته شد، "خشونت‌های هر دو طرف" را محکوم کرد که با انتقادهای فراوانی رو‌به‌رو شد.

نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا روی عملکرد دو سال دیگر ریاست‌جمهوری آقای ترامپ اثرگذار خواهد بود.

در صورتی که مجلس سنا و مجلس نمایندگان که در حال حاضر در دست جمهوریخواهان است به دست حزب دموکرات بیفتد، آقای ترامپ قادر نخواهد بود به راحتی سیاست‌های خود را اجرایی کند.

دموکرات‌ها امیدوارند کنترل دو مجلس را در دست بگیرند و از این طریق آقای ترامپ را مهار کنند.