افزایش کم‌‌سابقه قیمت سیم کارت‌ در تاجیکستان

سیم کارت حق نشر عکس Reuters
Image caption اعلام تصمیم در باره افزایش قیمت سیم کارت انتقادات شدید از دولت را برانگیخته است

مقامات تاجیکستان قیمت سیم کارت‌ها را به طوری کم‌سابقه‌ای بالا برده‌اند.

براساس گزارشها از تاجیکستان از اول ماه سپتامبر قیمت هر سیم کارت ۲۵۰ سامانی (معادل کمی بیش از ۲۶ دلار) خواهد بود. قبل از این بهای سیم کارت ۵ سامانی، بیش از نیم دلار بود.

کمیته ضد انحصاری تاجیکستان که این تصمیم را اعلام کرده گفته این تصمیم بنابر دلایل امنیتی اتخاذ شده است.

اما نهادهای امنیتی در این رابطه تا کنون به طور رسمی اظهار نظر نکرده‌اند

بنابر گزارش ها در تاجیکستان بیش از ۴ میلیون سیم کارت تلفن همراه در دست مردم است.

افزایش قیمت سیم کارت ها موجی از انتقادات از دولت تاجیکستان را در شبکه های اجتماعی برانگیخته است.

فعالان مدنی در شبکه های اجتماعی طوماری را با تقاضای جلوگیری از افزایش بهای سیم کارت ها به راه انداخته اند.

بسیاری گفته اند این تصمیم با هدف افزایش درآمد شرکت های موبایل گرفته شده است و روی زندگی مردم که با مشکلات اقتصادی، از جمله بیکاری و فقر رو به رو هستند تاثیر منفی خواهد گذاشت. در کانون این انتقادات بیک صبورف، رئیس اداره "خدمات مخابرات" تاجیکستان و یکی از افراد ثروتمند نزدیک به رئیس جمهوری تاجیکستان قرار گرفته است.

اداره خدمات مخابرات نهاد اصلی ناظر بر فعالیت های شرکت های مخابراتی است.

مسئولین این اداره به رسانه ها گفته اند درآمد از فروش سیم کارت ها به شرکت های مخابراتی تعلق می گیرد. همچنین آن ها دلیل چنین تصمیمی را علاوه بر مسایل امنیتی جلوگیری از سوی استفاده سیم کارت ها خوانده اند و گفته اند سوء‌استفاده از سیم کارت ها باعث ایجاد اخلال در زندگی افراد و خانواده ها و حتی فروپاشی خانواده ها شده است.

تصمیم در باره افزایش قیمت سیم کارت ها به دنبال یک سلسله تدابیر سختگیرانه دولت در ارتباط به استفاده اینترنت، سیم کارت و تلفن های همراه صورت می گیرد، از جمله فروش سیم کارت ها تنها به صورت مستقیم توسط شرکت های مخابراتی، ارائه اسناد هویت خریدار به هنگام خرید سیم‌کارت، مشخصات رمزی تلفن های همراه و تعیین مجازات برای استفاده سیم کارت توسط افراد دیگر.

بازار استفاده از تلفن های همراه به دلیل این که شمار زیادی از اهالی این کشور در مهاجرت کاری در کشوهایی مانند، روسیه، قزاقستان، ترکیه و کشورهای دیگر هستند خیلی گرم و پر درآمد است.

از طرف دیگر مقامات تاجیکستان می گویند بنابر هم مرزی این کشور با افغانستان ناآرام و گرایش برخی از جوانان به فعالیت های تندروانه در سال های اخیر مسائل مربوط به امنیت کشور را در اولویت سیاست های خود قرار می دهند.

موضوعات مرتبط