ایمیل زدن و خواندن ایمیل در راه اداره باید بخشی از ساعات کاری حساب شود؟

کار با موبایل حق نشر عکس Getty Images

محققان می‌گویند کسانی که روزانه برای رسیدن به محل کار سفر می‌کنند و در راه، ایمیل کاری می‌زنند و می‌خوانند باید این زمان را به عنوان بخشی از ساعات کاری آن‌ها حساب کرد.

براساس تحقیقی که در دانشگاه "وست آو انگلند" ( West of England) انجام شده دسترسی وسیع تر به وای فای در قطارها و همچنین گستردگی استفاده از تلفن همراه زمان یک روز کاری را افزایش داده است.

این تحقیق بر روی حدود ۵۰۰۰ مسافر قطار که روزانه برای کار به لندن می‌آیند، انجام شده است.

یکی از افرادی که در این تحقیق شرکت داشته و روزانه برای کار مجبور به سفر کردن است گفته: "به عنوان یک مادر خیلی سرم شلوغ است و روی زمانی که در قطار می‌گذرانم، حساب می‌کنم. خیلی مهم است که می‌توانم در قطار به کارم برسم."

''هرگز خاموش نمی کنم"

در این تحقیق آمده است که ۵۴ درصد کسانی که به خاطر کارشان مسافرت می‌کنند، از وای فای قطارها برای فرستادن ایمیل‌های کاری استفاده می‌کنند.

حق نشر عکس Getty Images

کسانی که در راه رفتن به سرکار هستند اغلب ایمیل‌هایی را که مربوط به روز کاری می‌شود، می‌فرستند و کسانی که در حال بازگشت از سرکار هستند، معمولا کارهایی را که در ساعات معمول کاری تمام نکرده اند، به اتمام می‌رسانند.

یکی از مسافرانی که روزانه برای کارش در مسیر لندن به بیرمنگام سفر می‌کند، معتقد است که زمان سپری شده در قطار زمانی است که نمی توان کاری انجام داد، پس می‌شود از این زمان برای اتمام کارهای اداری استفاده کرد و آن‌ها را به خانه نیاورد.

در این تحقیق همچنین اثرات بهتر شدن کیفیت وای فای مجانی بررسی شده است.

براساس این تحقیق بهتر شدن دسترسی به اینترنت باعث افزایش ساعات کاری شده و امکان استفاده از لپ تاپ و موبایل برای افراد بیشتر شده است.

توازن کار و زندگی

اما این تحقیق باعث ایجاد سوالاتی در مورد برقراری توازن بین کار و زندگی شده و اینکه آیا افزایش ساعات یک روز کاری بر سلامتی فرد تاثیرندارد و اگر این سفر به خاطر کار انجام می شود، آیا این ساعات را باید به عنوان ساعات کاری به حساب آورد؟

به گفته جولیت جین یکی از پژوهشگران این تحقیق دسترسی تلفن های هوشمند و موبایل‌ها به اینترنت باعث "نامشخص شدن مرز" بین کار و زندگی شده بود و حالا این مسئله، سفر به کار را هم شامل می شود.

حق نشر عکس Getty Images

جولیت جین این سوال را مطرح می کند: "چگونه باید این زمان را محاسبه کرد؟ آیا فرهنگ مربوط به محل کار نیازمند تغییر است؟

این تحقیق نشان می دهد به جای این که تکنولوژی انعطاف بیشتری به ساعات کاری بدهد، مردم ساعات بیشتری را علاوه بر حضور در اداره به کار اختصاص می دهند.

به گفته جولین جین در نظر گرفتن سفر کاری به عنوان کار می تواند باعث کاهش فشار بر فردی شود که در ساعات شلوغ برای رفتن به سرکار مجبور به سفر کردن است.

اما خانم جین در عین حال معتقد است که در نظر گرفتن زمان سفر به عنوان بخشی از ساعات کار به معنای این هم خواهد بود که کارفرمایان خواستار نظارت و پاسخگویی بیشتر در این مورد هستند که چگونه کارمندانی که برای رسیدن به سر کار مسافرت می کنند، وقت خود را قبل از ورود به اداره می گذرانند.

مدیران موسسات بزرگ تجاری، مشکلات ناشی از ایجاد حد و مرز در مورد تکنولوژی موبایل و ارسال ایمیل های کاری در خارج از اداره را دریافته و هشدار داده اند که در صورت فراگیر شدن بیش از حد حوزه کاری، خلاقیت در معرض خطر قرار می گیرد.

جمی کر از انستیتو دیرکتورز معتقد است: "این افزایش انعطاف پذیری پتانسیل تغییر شدید توازن کار- زندگی را دارد، اما در عین حال باعث ایجاد استرس و کاهش بهره وری می شود."

موضوعات مرتبط