مرد آمریکایی که 'روزنامه‌نگاران را تهدید کرد'، از ترامپ ستایش کرد

رابرت چین حق نشر عکس CBS
Image caption پلیس گفته است رابرت چین در خانه چندین قبضه سلاح گرم داشته و اخیرا تفنگ کالیبر کوچک هم خریده بود.

یک مرد آمریکایی در کالیفرنیا که به فرستادن پیام تهدید مرگ برای روزنامه بوستون‌گلوب متهم شده، بیرون جلسه دادگاهش از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، ستایش کرد.

رابرت چین، ۶۸ ساله، روز جمعه در لس‌آنجلس به خبرنگاران گفت: "وقتی دونالد جی ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، آمریکا نجات پیدا کرد."

این شهروند آمریکایی متهم است که به روزنامه‌نگاران گفته است آنها را با تیر خواهد زد چون آنها "دشمن مردم"اند.

این حرفی است که آقای ترامپ بارها برای حمله به روزنامه‌نگاران زده است.

اف‌بی‌آی می‌گوید رابرت چین ۶۸ ساله چندین بار به روزنامه بوستون گلوب زنگ زده و تهدید به تیراندازی به سوی خبرنگارانش کرده است.

روزنامه بوستون گلوب اخیرا از آقای ترامپ به خاطر حملاتش به رسانه‌ها انتقاد کرده است.

آقای چین روز پنجشنبه در خانه‌اش در انسینو در کالیفرنیا بازداشت شد.

گفته شده او در این تماس‌ها، خبرنگاران را "دشمن مردم" خوانده که عبارتی است که آقای ترامپ در توییتر خود از آن استفاده کرده است.

پلیس گفته است آقای چین در خانه چندین قبضه سلاح گرم داشته و اخیرا تفنگ کالیبر کوچک هم خریده بود.

حق نشر عکس EPA
Image caption اف‌بی‌آی گفته است بوستون گلوب به خاطر انتقاد از دونالد ترامپ تهدید شده

در صورتی که آقای چین در دادگاه مقصر شناخته شود به حبس تا ۵ سال زندان و جریمه ۲۵۰ هزار دلار جریمه خواهد شد.

طبق اسناد موجود، آقای چین برای اولین بار ده اوت پس از آن که روزنامه بوستون گلوب "جنگ کثیف" آقای ترامپ علیه رسانه‌ها را محکوم کرد به این روزنامه زنگ زد.

روزنامه بوستون گلوب با اشاره به "خطرات ناشی از حملات دولت علیه رسانه‌ها" از سایر مطبوعات خواست در روزنامه‌های خود از این رویکرد دولت آمریکا انتقاد کنند.

پس از این دعوت، نزدیک به ۳۵۰ روزنامه آمریکایی در ۱۶ اوت سرمقاله‌های خود را به انتقاد از نحوه برخورد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با رسانه‌های خبری این کشور اختصاص دادند.

آقای ترامپ به طور مداوم از آنچه اخبار جعلی رسانه‌ها می‌خواند انتقاد و از رسانه‌ها به عنوان حزب مخالف یاد می‌کند. او روز پنجشنبه در توییتر خود بار دیگر از آنها به عنوان "دشمن مردم" یاد کرد.

کارشناسان سازمان ملل متحد گفته‌اند حملات دونالد ترامپ علیه رسانه‌ها به خطر خشونت علیه روزنامه نگاران شدت بخشیده است.

گفته شده پس از انتشار سرمقاله‌ها در روزنامه‌های آمریکایی، آقای چین بار دیگر به روزنامه بوستون گلوب زنگ زده و تهدید کرده به سوی آنها تیراندازی خواهد کرد.

تهدیدهایی از این دست باعث شد تا پلیس برای تامین امنیت روزنامه‌نگاران در محل این روزنامه مستقر شود.

آقای چین به تماس‌های خود با روزنامه ادامه داد و در توجیه این تماس‌ها گفته است روزنامه‌نگاران، "دشمن مردم" هستند. طبق اسناد دادگاه، او گفته است "تا زمانی که در ادامه اقدامات خیانت‌بار و فتنه‌جویانه خود به رئیس‌جمهوری حمله کنید، من به تهدیدهای خودم ادامه خواهم داد."