احضار شاهدان جدید برای دادگاه قتل برادر کیم جونگ اون

کیم جونگ نام برادر ناتنی بزرگتر کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی بود حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption کیم جونگ نام برادر ناتنی بزرگتر کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی بود

پلیس مالزی اعلام کرده در جستجوی دو شاهد جدید است که از نزدیک چگونگی مسموم کردن کیم جونگ نام، برادر رهبر کره‌شمالی را در فرودگاه دیده‌اند.

پلیس می‌گوید شهادت این دو شاهد جدید که هنوز به پلیس مراجعه نکرده‌اند به نتیجه نهایی دادگاه که قرار است دو ماه دیگر برگزار شود کمک مهمی خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های محلی این دو شاهد دسی میریسینتا، ۲۴ ساله و رئیسا ریندا سلما، ۳۳ ساله، نام دارند.

کیم جونگ نام، ماه فوریه سال گذشته در فرودگاه کوآلالامپور مالزی با پودر سمی وی‌ایکس مسموم و ساعاتی بعد درگذشت.

دو زن که می‌گویند پول گرفته بودند که یک شوخی در برابر دوربین مخفی را ترتیب دهند متهمان اصلی این پرونده هستند.

بیشتر بخوانید

دو زنی که در تصاویر تلویزیونی این پودر سمی را به صورت جیم جونگ نام پاشیدند سیتی آسیه، شهروند اندونزی و دوآن تای هونگ، شهروند ویتنام هستند که هر دو بازداشت شده‌اند اما می‌گویند بی‌گناهند چرا که آنها تنها گمان می‌کردند مشغول ترتیب دادن یک شوخی در برابر دوربین مخفی هستند و هرگز گمان نمی‌کردند پودری که به صورت کیم جونگ نام پاشیدند سمی و کشنده باشد.

هر دو نفر قرار است دو ماه دیگر در دادگاه به اتهام قتل کیم جونگ نام محاکمه شوند و در صورت گناهکار شناخته شدن ممکن است با حکم اعدام روبرو شوند.

پلیس از مردم مالزی خواسته هر اطلاعاتی که درباره دو شاهد جدید دارند در اختیار کارآگاهان بگذارند.

حق نشر عکس Reuters/AFP
Image caption دان تای هونگ (چپ) و سیتی آسیه (راست) متهم به آمریت قتل کیم جونگ نام هستند

وکلای متهمان می‌گویند این دو زن پیش‌تر هم برای ترتیب دادن شوخی‌های مشابه در فرودگاه، هتل و مراکز خرید پول گرفته بودند اما هیچ کدام از آن شوخی‌ها فرجام خطرناکی نداشته است.

وکیل سیتی آسیه پیش‌تر در دادگاه ادعا کرده بود که موکلش از یک نفر در کره‌شمالی مبلغ ۱۰۲۰ دلار گرفته بود تا به ماکائو، محل اقامت کیم جونگ نام سفر کند.

کیم جونگ نام، برادر ناتنی کیم جونگ اون، سال‌ها پیش خانواده و کشورش را ترک کرده بود و بیشتر در ماکائو و چین زندگی می‌کرد و در تبعیدی خودخواسته به سر می‌برد.

او که از کیم جونگ اون مسن‌تر بود پس از آن که به عنوان جانشین پدرش انتخاب نشد بارها توانایی کیم جونگ اون را زیر سوال برد و از منتقدان دولت کره‌شمالی به شمار می‌رفت.

برای همین هم بسیاری قتل او را قتلی هدفمند از سوی پیونگ یانگ فرض می‌کنند.

پیونگ یانگ اما هرگونه دست داشتن در این قتل را رد می‌کند؛ هر چند چهار مرد که گمان می‌رود شهروندان کره‌شمالی باشند دقیقا در همان روزی که کیم جونگ نام به مالزی سفر کرد به کوآلالامپور پرواز کردند. پلیس در پی این چهار مرد است و دادگاه مالزی آنها را هم در لیست مظنونان و متهمان پرونده قرار داده است.

با وجود این و به رغم صدور برگه قرمز (حکم بازداشت) از سوی پلیس اینترپول، این چهار مرد هنوز بازداشت نشده‌اند.

مرگ کیم جونگ-نام و نحوه برخورد دولت مالزی با آن، از جمله کالبد شکافی و بررسی دقیق جسد، با اعتراض شدید دولت کره شمالی مواجه شد که این اقدام را بدون اجازه خانواده مقتول محکوم کرده و خواستار استرداد جسد بود. سرانجام دولت مالزی جنازه کیم جونگ-نام را به کره شمالی تحویل داد.

بعضی از کارشناسان امور کره‌شمالی گفته بودند کیم ایل-جونگ، رهبر سابق کره شمالی و پدر کیم جونگ-نام، او را برای جانشینی خود در نظر گرفته بود اما به دلایلی نظر خود را تغییر داد و جونگ-اون، برادر ناتنی کوچکتر جونگ-نام را انتخاب کرد هرچند این نظر مورد تایید همه کارشناسان نیست.

موضوعات مرتبط