ائتلاف عربستان اشتباه در هدف قرار دادن اتوبوس کودکان یمنی را پذیرفت

حمله هوایی نهم اوت ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک را که در یک اتوبوس بودند کشت حق نشر عکس AFP
Image caption حمله هوایی نهم اوت ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک را که در یک اتوبوس بودند کشت

اتئلاف نظامی به سرکردگی عربستان پذیرفته که هدف قرار دادن اتوبوس کودکان در روز ۹ اوت ماه گذشته اشتباه بوده و ضمن ابراز تاسف و هم‌دردی گفته از طریق دولت یمن به خانواده قربانیان غرامت خواهد پرداخت. این ائتلاف همچنین گفته در نحوه مدیریت عملیات‌های مشابه بازبینی خواهد کرد.

در حمله هوایی که روز پنجشنبه (۹ اوت) به اتوبوسی در حال حرکت در ضحیان در استان صعده یمن صورت گرفت ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک کشته شدند. اغلب این کودکان بین ۱۰ تا ۱۳ سال سن داشتند.

امروز (شنبه اول سپتامبر) ائتلاف نظامی که در یمن با شورشیان حوثی می‌جنگد با صدور بیانیه‌ای ضمن پذیرفتن این اشتباه تاکید کرد به تخلفات کسانی که در این عملیات نقش داشته‌اند رسیدگی خواهد کرد.

با وجود این سخن‌گوی کمیته تحقیقات این ائتلاف همچنان می‌گوید چند نفر از رهبران شورشیان حوثی هم هدف این عملیات بوده‌اند.

سرهنگ منصور المنصور، رئیس کمیته بررسی و ارزشیابی این ائتلاف گفته در خلال تحقیقات مرتبط با این عملیات مشخص شده که اتوبوس چند نفر از رهبران حوثی‌ها را حمل می‌کرده و بدین لحاظ برای هدف قرار دادن آن "توجیه نظامی وجود داشته است."

حق نشر عکس AFP
Image caption کودکان یمنی در مراسم خاکسپاری جمعی همسن و سالان خود نسبت به سیاست‌های عربستان سعودی و آمریکا ابراز خشم کردند

این در حالی است که در بیانیه‌ای که خبرگزاری اس.پی.ای عربستان امروز منتشر کرد آمده: "ستاد فرماندهی ائتلاف ضمن ابراز پشیمانی به علت این اشتباهات، مراتب هم‌دردی و تسلیت خود را به خانوادگان قربانیان ابراز می‌دارد."

در این بیانیه همچنین آمده که این ائتلاف در هماهنگی با دولت یمن تلاش خواهد کرد که به بازماندگان این واقعه غرامت بپردازد و همچنین در نحوه مدیریت عملیات‌های مشابه بعدی بازبینی کند.

این اتئلاف همچنین تاکید کرده که هیچ‌گاه به عمد غیرنظامیان را هدف قرار نداده اما نهادهای حقوق‌بشری می‌گویند بمباران بازارهای محلی، مدارس، بیمارستان‌ها و مناطق مسکونی شاهدی بر عملیات‌هایی است که این ائتلاف انجام داده و مدرکی بر ارتکاب جرایم جنگی است.

بیشتر بخوانید

پذیرش اشتباه در هدف قرار دادن اتوبوس حامل کودکان از سوی ائتلاف عربستان در حالی صورت گرفته که چند روز پیش ستاد فرماندهی این ائتلاف یافته‌های گزارش سازمان ملل متحد را که مدعی وقوع جنایات جنگی از سوی هر دو طرف جنگ یمن بود رد کرد.

کارشناسان سازمان ملل متحد دراین گزارش آورده بودند که نیروهای دولتی یمن که ائتلاف عربستان حامی آنهاست و شورشیان حوثی که گفته می‌شود از طرف ایران حمایت می‌شوند برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان " تلاش ناچیزی" کرده‌اند.

هفته گذشته هم در جریان یک حمله هوایی دیگر در جنوب بندر حدیده ۲۲ کودک و چهار زن کشته شدند.

در تحقیقات مشابهی که این اتئلاف درباره حمله هوایی به مراسم تدفین در اکتبر سال ۲۰۱۶ انجام داد این حمله یک اشتباه خوانده شد و ائتلاف عربستان مسئولیت عواقب آن را پذیرفت.

سازمان ملل متحد در گزارش سال ۲۰۱۶ خود درباره جنگ یمن نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی را مسئول بخش مهمی از قربانیان غیرنظامی جنگ یمن دانست اما تنها چند روز پس از انتشار این گزارش و اعتراض شدید ریاض به آن، سازمان ملل متحد با عقب‌نشینی "عربستان را موقتا از فهرست عوامل کشتار کودکان در یمن خارج" کرد.

اخبار مرتبط

حق نشر عکس Reuters

موضوعات مرتبط