آمریکا ۳۰۰ میلیون دلار از کمک نظامی به پاکستان را قطع کرد

پاکستان بارها ادعای آمریکا در مورد "مامن امن" فراهم کردن برای پیکارجویان را رد کرده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption پاکستان بارها ادعای آمریکا در مورد "مامن امن" فراهم کردن برای پیکارجویان را رد کرده است

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده ۳۰۰ میلیون دلار از کمک‌های نظامی به ارتش پاکستان را قطع کرده و بنا دارد این پول را در جای دیگری که "ضرورت بیشتری" دارد هزینه کند. علت این تصمیم نارضایتی واشنگتن از مبارزه پاکستان با "گروه‌های تروریستی" عنوان شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیش‌تر و در پیام سال نو میلادی خود پاکستان را به اهمال و فریب دادن آمریکا متهم کرده بود و گفته بود اسلام آباد میلیاردها دلار کمک دریافت می‌کند اما به درخواست‌های آمریکا توجهی ندارد.

روز شنبه (اول سپتامبر) سرهنگ کن فالکنر، سخنگوی پنتاگون ضمن اعلام این خبر گفت ارتش آمریکا تصمیم گرفته این ۳۰۰ میلیون دلار را در جایی که "الویت‌های ضروری" وجود دارد هزینه کند.

این تصمیم که باید برای تصویب نهایی به کنگره آمریکا برود در ادامه آن چیزی است که از ماه ژانویه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده و گفته بود پاکستان در مبارزه با شبکه‌های تروریستی مستقر در داخل خاک این کشور ناکام مانده است؛ از جمله، مبارزه با شبکه حقانی و طالبان افغانستان.

سرهنگ فالکنر گفته قطع این کمک به اسلام آباد فشار خواهد آورد که "گروه‌های تروریستی را بدون تبعیض" هدف قرار دهد.

قطع ۳۰۰ میلیون دلاری کمک نظامی به پاکستان تنها چند روز پیش از سفر آتی مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا صورت گرفته که قرار است به زودی با عمران خان، نخست‌وزیر جدید پاکستان در اسلام آباد دیدار کند.

دولت آمریکا ماه ژانویه هم اعلام کرده بود که نقریبا تمامی کمک‌های خود به دستگاه اطلاعاتی پاکستان را متوقف می‌کند.

آمریکا و متحدانش به همراه افغانستان مدت‌هاست که پاکستان را به فراهم کردن مامن برای شبکه‌های تروریستی متهم می‌کنند و می‌گویند این گروه‌ها با استقرار در خاک پاکستان حملات برون مرزی خود از جمله در افغانستان را تدارک می‌بینند. اتهامی که پاکستان بارها رد کرده است.

روز گذشته هم وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد کمک خود به آوارگان فلسطینی را به طور کامل قطع می‌کند. اقدامی که با واکنش های فراوان روبرو شده؛ از جمله اتحادیه اروپا که کشورهای عضو آن در مجموع بزرگترین حامی مالی آژانس اقدام و امداد به آوارگان فلسطینی است از واشنگتن خواسته در تصمیم خود صرفنظر کند.

بیشتر بخوانید

آمریکا کمک به آوارگان فلسطینی را کاملا قطع کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption رابطه پاکستان و آمریکا که متحدان استراتژیک محسوب می‌شوند در ماه‌های اخیر با تنش جدی روبرو شده است